Ponedeljek,
9. 4. 2012,
10.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 4. 2012, 10.07

8 let, 7 mesecev

Nov teden, nova pogajanja o varčevalnih ukrepih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vlada in sindikati javnega sektorja bodo ta teden znova skušali zbližati stališča glede ostrih rezov v plače in druge prejemke javnih uslužbencev, ki jih predlaga vlada.

Ti so sicer že zajeti v predlog rebalansa proračuna, ki ga je sprejela v četrtek, medtem pa je več kot 20 sindikatov javnega sektorja že napovedalo stavko.

Nekateri sindikati so o stavki že obvestili vlado in delodajalce, saj morajo predvsem v dejavnostih osebnega družbenega pomena stavko napovedati deset dni vnaprej. Drugi morajo to storiti pet dni vnaprej.

Sindikate čaka usklajevanje načina stavke Zato bodo stavkovni odbori sindikatov te dni še intenzivno usklajevali način stavke, ki se bo začela 18. aprila. Dogovoriti se morajo predvsem o tem, ali bo po prvem dnevu še potekala v enakem obsegu ali jo bodo morda ustavili in znova začeli ali pa bo potekala po dejavnostih ali regijah.

"Stavka bo, če seveda vlada v prihodnjih dneh ne bo bolj razumno pristopila k stvari" "Vse to je še predmet usklajevanja. Ni pa več predmet usklajevanja ali stavka bo ali ne. Stavka bo, če seveda vlada v prihodnjih dneh ne bo bolj razumno pristopila k stvari," pravi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

"Pričakujemo, da starši ne bodo znesli gneva na nas, ampak na vlado" Če stavka bo, bodo 18. aprila med drugim zaprte šole in vrtci, varstvo bodo priskrbeli le za tiste, ki druge rešitve res nimajo. "Pričakujemo, da starši ne bodo znesli gneva na nas, ampak na vlado, ker znižuje normative za starostno heterogene oddelke, povečuje obremenjenost vzgojiteljic, zmanjšuje prisotnost vzgojiteljice in pomočnice ... in da bodo starši videli, da je za razvoj otroka pomembno, da Slovenija obdrži raven kakovosti v vrtcih, ki ga ima. To ni zgolj računska operacija, ki jo naredi minister za finance," pravi Štrukelj, sicer glavni tajnik Sindikata vzgoje in izobraževanja, ki je eden večjih sindikatov v javnem sektorju.

Sindikati javnega sektorja so sicer tokrat stopili skupaj in oblikovali eno pogajalsko skupino. Pričakovati je, da bodo v torek imenovali tudi vodjo te skupine ali pa se bodo dogovorili, da bodo pogajanja vodili izmenično, pravi Štrukelj.

V zasebnem sektorju (zaenkrat) ne bodo stavkali V sindikatih zasebnega sektorja aktivnosti za priključitev k morebitni stavki javnega sektorja ne vodijo, sta povedala predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in predsednik konfederacije sindikatov Pergam Janez Posedi. Dopuščata pa možnost referenduma o zakonu o uravnoteženju javnih financ, če bo sprejet v obliki, ki je za sindikate nesprejemljiva. Tega bodo podprli tudi sindikati javnega sektorja.

Vlada naj bi besedilo zakona sprejela na četrtkovi seji. S tem si je sicer zagotovila še nekaj manevrskega prostora za pogajanja o ukrepih s socialnimi partnerji, čeprav je časa za to zelo malo. Vlada ob tem zagotavlja, da je tudi med parlamentarno proceduro še možno vložiti dopolnila, o katerih bi se dogovorili s sindikati.

"Vlada ravna drugače, kot je napovedala" A se nezaupanje sindikatov izrazito povečuje tudi po enostranskih odločitvah, ki jih je minuli teden sprejela vlada, je dejal Štrukelj. Ob tem poudarja, da vlada ravna drugače, kot je napovedala tudi v izhodiščih za socialni sporazum in torej ne upošteva dogovorov s socialnimi partnerji.

Pri tem je opozoril na novelo zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012, ki jo je vlada v parlamentarno proceduro poslala v četrtek in prestavlja izplačilo regresa za javne uslužbence z maja na junij. Sindikati opozarjajo, da vlada s tem krši dogovor, sprejet v letu 2010, ugibajo pa tudi o razlogih za takšno odločitev ter morebitnih novih spremembah novele v parlamentarnem postopku.

Zakon o uravnoteženju javnih financ bo gotovo tarča referenduma" Zakaj vlada to ureja v interventnem zakonu in ne v zakonu o uravnoteženju javnih financ, pa je po Štrukljevem mnenju jasno: "Življenje in trajanje zakona o uravnoteženju javnih financ je vprašljivo, ker bo gotovo tudi tarča referenduma. Že čas za sprejemanje zakona ne bo kratek, saj bo gotovo prišlo do odložilnega veta in najmanj kar je, do vložitve 2500 podpisov za začetek zbiranja 40.000 podpisov pod zahtevo za referendum. V tem času pa bo rok za izplačilo regresa z aprilsko plačo že mimo."

"Vzamejo naj si več časa za uskladitev varčevalnih ukrepov" Sindikati javnega sektorja bodo tako v torek skušali vladno stran znova prepričati, naj si vzame več časa za uskladitev varčevalnih ukrepov. Sindikati ponujajo, da plače javnim uslužbencem ostanejo zamrznjene do konca leta, kar bi samo po sebi, kot pravijo, prineslo 200 milijonov evrov. V tem času pa bi lahko vlada oblikovala ukrepe, ki bi vodili k racionalizaciji javnega sektorja, a bi bi bili sprejemljivejši za ljudi, pravijo sindikati.