Notarska zbornica je kritična do sprememb, ki jih želi na področju notariata uveljaviti vlada, obenem pa se zavzema za to, da bi s sodišč v pristojnost notarjev prešli zapuščinski postopki.
Notarji nasprotujejo prenosu še več pooblastil iz notarske pristojnosti na upravne enote, je bilo eno od sporočil okrogle mize, ki jo je v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije organizirala Notarska zbornica Slovenije. To bi pomenilo ogrožanje pravne varnosti, več neveljavnih overitev, trpeli pa bi tudi javnopravni interesi države, so prepričani notarji.
Prenos pristojnosti bi bil porok za še več pravnih sporov
"Z napovedanim prenosom določenih pristojnosti bi naraslo število pravnih sporov, saj delavci na upravnih enotah niso pravni strokovnjaki," je povedala predsednica zbornice Marjana Tičar Bešter. Notarska zbornica opozarja, da bi s prenosom pristojnosti overjanja na upravne enote zahtevne dokumente overjali uradniki, ki nimajo ustrezne izobrazbe, kar bi lahko vodilo v neustrezne overitve poslov.
S tem se strinja tudi profesor Miro Cerar. "Na ta način tvegamo manj pravne varnosti," je prepričan profesor na ljubljanski pravni fakulteti. Njegovo mnenje deli tudi odvetnik Stojan Zdolšek. "Če smo bili na začetku odvetniki na notarje zaradi tega, ker naj bi nam jemali posel, ljubosumni, se je pozneje izkazalo, da je dela za vse nas dovolj in notarji pripomorejo k pravni varnosti v državi." Po njegovem so notarji pri nas zelo strokovni, njihov pomen za pravno varnost pa je izjemen. "Pravna varnost je osnovni pogoj za gospodarsko rast," je prepričan Zdolšek.
Notarji: Na koncu še višji stroški za stranke zaradi upravnih overitev
Notarji opozarjajo na nameravane spremembe zakona o upravnem postopku, ki bi lahko strankam zvišal stroške pri poslovanju z nepremičninami. Zgodilo bi se namreč lahko, da bi bila upravna overitev neustrezna, zato bi morala stranka postopek ponoviti, obiskati notarja, plačati novo pristojbino za overitev, zatem pa še stroške zemljiškoknjižnega predloga in novo sodno takso, pravijo notarji.
Zakon o nepremičninskih evidencah je škodljiv za državljane in ni brezplačen
Notarjem se zdi neprimeren tudi predlog združevanja zemljiškega katastra in zemljiške knjige. Zakon o nepremičninskih evidencah bi lahko ogrozil pravno varnost državljanov. S tem se strinja tudi podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto. "To je v resnici zakon o prenosu sodnih pristojnosti v upravno sfero. V predlogu so navedbe, da bo novi postopek učinkovit, preglednejši za državljane, hitrejši, cenejši in da bo potekal po načelu VEM. A postopek v resnici ne bo brezplačen in ne bo VEM, temveč bo plačljiv," opozarja Betettova.
Tvegan podpis pod izvršnico
Profesor Lojze Ude je osvetlil težavo zdajšnje ureditve izvršnice. Po njegovem "za tako pomembno stvar, kot je izvršnica, kjer se nekdo zaveže plačati svoj dolg, na upravni enoti pa mu niso dolžni dati pravnega pouka, zdajšnja ureditev ni ustrezna".
Glede izvršnice namreč veljavna zakonodaja omogoča, da jo je mogoče podpisati tako pri notarju kot pri upravnih organih. Naloga upravnih organov je zgolj preveriti istovetnost osebe, katere podpis overjajo, pojasnjujejo na notarski zbornici. Kadar pa gre za posel v notarskem zapisu, mora notar vse stranke opozoriti na pravice in obveznosti, ki izhajajo iz posla, izpostavljajo pri notarski zbornici. Opozarjajo, da je z zakonom, ki ureja izvršnico, ogrožena pravna varnost zlasti manjših podjetnikov, ki nimajo pravne službe.
Kakšne so posledice veljavne ureditve in ali so bila opozorila zbornice utemeljena, bo jasno že v teh dneh, saj se bodo v praksi začele izvrševati prve unovčitve izvršnic, dodajajo na notarski zbornici.
Z zapuščino še naprej na sodišče ali k notarju?
Se pa notarji precej zavzemajo za to, da bi se v njihovo pristojnost preneslo reševanje zapuščinskih postopkov. A se, sodeč po tem, kar smo slišali na okrogli mizi, sodniki s tem ne strinjajo. Kot je pojasnila predsednica sodniškega društva Janja Roblek, imajo sodišča pomisleke glede prenosa reševanja zapuščin na notarje tudi zato, ker so zapuščine za sodišča pomemben priliv denarja.
"Pri nespornih zapuščinskih zadevah se res lahko vprašamo, ali je zaradi enega samega zapisa treba hoditi na sodišče. Po drugi strani pa se pojavljajo pomisleki, ali so dediči ob sklenitvi zapisa pri notarju dovolj zavarovani, saj je zapis oziroma dogovor težje izpodbijati kot sklep sodišča," pojasnjuje Roblekova. Sicer pa o tem, ali naj se reševanje zapuščin prenese na notarje, med sodniki ni enotnega stališča, dodaja predsednica sodniškega društva.
Notarje je zbodlo nameravano znižanje tarif
Notarjem pa gre v nos tudi to, da jim poskuša država znižati tarife. Pri tem jim Ude pritrjuje. "S prenašanjem opravil na druge službe se stroški samo višajo, saj upada kakovost. Ljudje zlahka razumejo, da na drugih področjih, recimo pri zdravstvu, zniževanje tarif pomeni slabšo storitev, pri notarjih pa tega ne razumejo," je prepričan Ude.
O tarifah se je težko pogovarjati, če ne narediš nobene analize, pravi Cerar. "Do danes nisem videl še nobene analize, kolikšni so sploh zaslužki notarjev." Cerar meni, da bi morala vlada utemeljiti, zakaj želi znižati tarife, še prej pa pojasniti, koliko sploh zaslužijo notarji.
Z ministrstva nikogar
Na notarski zbornici so sicer izrazili obžalovanje, da se okrogle mize ni udeležil nihče z ministrstva za pravosodje in javno upravo. "Če že ni bilo ministra, bi lahko prišel vsaj državni sekretar ali kdo drug od strokovnjakov," so dodali.