Četrtek,
30. 10. 2014,
12.41

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 30. 10. 2014, 12.41

8 let, 8 mesecev

Nekdanji vrhovni sodnik Polič: Naši sodniki niso nič slabši od nemških ali avstrijskih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V luči izpustitve Bineta Kordeža in večmesečnih očitkov o nepravni državi smo za mnenje, ali torej zaradi napak sodišč sploh še živimo v pravni državi, povprašali pravne strokovnjake.

Kot je znano, v Odboru 2014, ki dnevno prižiga sveče pred okrožnim sodiščem v podporo Janezu Janši, ta na Dobu prestaja dveletno zaporno kazen zaradi obsodbe v zadevi Patria, že nekaj časa naštevajo domnevne kršitve raznih sodnikov oziroma sodišč.

Včerajšnja odločitev vrhovnih sodnikov, da iz zapora izpustijo na šest let in pet mesecev zapora obsojenega Bineta Kordeža, tako ponovno odpira vprašanje pravne države. "To je idiotizem. Zaradi odločitve vrhovnih sodnikov nismo prav nič manj pravna država, kot so recimo Amerika, Nemčija, Francija," je za Planet Siol.net povedal dolgoletni, zdaj že upokojeni vrhovni sodnik Vasilij Polič.

Naš pravni sistem državljanu zagotavlja posebno zaščito, dodaja Polič, saj gre za kar petstopenjsko zaščito državljanov skozi pritožbe. Kot je znano, se je na prvostopenjsko sodbo mogoče pritožiti na višje sodišče, če vam tam ne uspe, o pritožbah odloča vrhovno sodišče. Če tudi tam zahteva za varstvo zakonitosti ni uspešna, se lahko pritožite na ustavno sodišče in na koncu še na evropsko sodišče za človekove pravice, našteva Polič.

Polič: Napake se dogajajo, a so odpravljive "Ljudje mislijo, da se dogaja nekaj čudnega. Pa vendar, sodišča obravnavajo pol milijona in 500 tisoč zadev na leto, zato so napake povsem mogoče," dodaja sogovornik. Poudarja, da naši sodniki niso zaradi tega nič slabši od nemških ali avstrijskih, "ljudje, predvsem nepravniki, pa si s svojimi izjavami domišljajo, da so več kot pravniki".

Po njegovem mnenju smo daleč od nepravne države, priznava pa, da se napake dogajajo in je prav, da se odpravijo.

Zobec Hrastarjeva: Pozitivno je, da se odločitve sodnikov preverjajo "Ne bi rekla, da zaradi razveljavljenih sodb, govorim na splošno, živimo v nepravni državi. Zato pa imamo večstopenjsko sojenje, da se lahko odločitve sodišča preverijo," je za Planet Siol.net povedala nekdanja tožilka, zdaj odvetnica Branka Zobec Hrastar. To je kvečjemu pozitivno, dodaja, saj se lahko odločitve sodnikov na nižjih stopnjah preverijo s pritožbami na višjih.

Odvetnik Grobelnik: Če ti s pritožbo na vrhovnem sodišču uspe, je to uspeh vse pravne stroke Odvetnik Boris Grobelnik – v zadevi Merkur je zastopal pravnomočno oproščenega Milana Jelovčana – meni, da razveljavljenih sodb ni veliko, nekje okoli deset odstotkov: "Pa saj to je naloga vrhovnega sodišča, da torej presodijo, ali so med sojenjem nastajale kakšne kršitve."

"Vrhovno sodišče je vrhunec pravne države, saj najboljši sodniki odločajo o pritožbah. Če ti s pritožbo uspe, je to največji uspeh pravne stroke za vse vpletene strani," je prepričan sogovornik.