Torek, 13. 1. 2009, 17.06
9 let, 3 mesece
Na Morsu napovedujejo "celosten pristop" sodelovanja v mednarodnih misijah

Slovenija bo v prihodnje svoje mednarodne misije načrtovala tudi v luči uresničevanja svoje zunanje politike in gospodarskih interesov, je nakazala ministrica. V zvezi s tem na Morsu za prihodnjo sredo napovedujejo prvi javni posvet skupaj z ministrstvoma za zunanje in notranje zadeve o celoviti strategiji sodelovanja Slovenije v mirovnih operacijah oz. misijah, ki ga pripravljajo na Brdu pri Kranju. Strategijo, ki bo del širše strategije nacionalne varnosti, želijo oblikovati ob kar najširši javni razpravi.
"Za celostni pristop se zavzemamo, ker smo v preteklih devetih letih ugotovili, da Slovenija zelo verodostojno investira v mednarodni mir, varnost in stabilnost, ne zna pa vedno te svoje vloge uporabiti za uresničevanje svoje zunanje politike in morda celo gospodarskih interesov," je opozorila Jelušičeva in dodala, da želijo to strategijo uporabiti tudi na tej ravni.
Jelušičeva sicer ni napovedala bistvenih sprememb glede sedanjih mednarodnih misij, v katerih sodeluje Slovenija. Za Slovenijo še vedno ostaja bistveno sodelovanje v misijah zveze Nato, Evropske unije in Združenih narodov, pa tudi Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in drugih organizacij. In kjer bosta prisotni predvsem prvi dve organizaciji, se pravi Nato in EU, bo tudi v prihodnje zraven tudi Slovenija. "Biti zraven", pa četudi zgolj s predstavnikom ali dvema, bo še naprej pomembna dimenzija slovenske politike na tem področju, je še pojasnila ministrica.
Med drugim pa se je Jelušičeva dotaknila tudi sodelovanja z zvezo Nato in izpolnjevanja prejšnjih obvez do zavezništva. V začetku februarja bo v Slovenijo prišla tudi komisija Nata, ki bo nato podala oceno tega sodelovanja. Državni sekretar na Morsu Uroš Krek je pojasnil, da je v letu 2010 predvideno zmanjšanje obrambnih izdatkov za približno 100 milijonov evrov oz. na 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda, čeprav je zaveza članic Nata, da bodo za obrambo letno prispevale 2 odstotka svojega BDP. Ministrica je pri tem dodala, da se zdaj pričenja "operacija reševanja obraza" oz. ugleda države.