Četrtek,
4. 12. 2014,
16.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

sindikati vlada

Četrtek, 4. 12. 2014, 16.11

8 let, 8 mesecev

Ministrstvo: Dogovor s sindikati prinaša 36 milijonov evrov dodatnega prihranka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Finančni učinek dogovora s sindikati o varčevalnih ukrepih v javnem sektorju za leto 2015 ni 20, pač pa skoraj 36 milijonov evrov, se ministrstvo za javno upravo odziva na očitke GZS.

Brez dogovora bi se z novim letom sprostilo 313 milijonov evrov sredstev, država pa bi morala poseči po radikalnejših ukrepih, svarijo. Ob tem so na ministrstvu v sporočilu za javnost spomnili na ocene vlade, da bi za cilj znižanja javnofinančnega primanjkljaja Slovenije pod zahtevane tri odstotke BDP v prihodnjem letu morali prihraniti dodatnih 715 milijonov evrov.

Če do dogovora ne bi prišlo, bi morali predlagati interventni poseg v plačno lestvico Če torej do dogovora s sindikati javnega sektorja ne bi prišlo, bi ob upoštevanju omenjenega cilja vlada morala predlagati interventni poseg v plačno lestvico. Večina drugih pravic iz delovnega razmerja je namreč urejena v kolektivnih pogodbah, v katere enostransko ni mogoče posegati, dodajajo na ministrstvu.

Tak enostranski poseg pa bi po njihovem mnenju zagotovo pomenil bistveno slabši položaj za delavce, socialni konflikt pa bi škodoval vsem. To bi tako v stroškovnem smislu kot tudi z vidika storitev javnega sektorja imelo posledice, ki bi jih občutili tudi drugi, ne le zaposleni v javnem sektorju, še svarijo.

Zanikajo očitke, da v dogovor s sindikati ni vključena nobena točka v smeri reforme Na ministrstvu zanikajo tudi očitke, da v dogovor s sindikati ni vključena nobena točka v smeri reforme. Dokument namreč za prihodnje leto predvideva tudi začetek pogajanj o odpravi anomalij plačnega sistema v javnem sektorju, pa tudi o normativni ureditvi sistema plač v javnem sektorju.

Te dni namreč močno odmeva torkova odločitev Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za umik iz pogajanj o socialnem sporazumu. Predsednik GZS Samo Hribar Milič je v sporočilu za javnost ponovil, da je vlada "praktično pokleknila pred sindikati javnega sektorja, ki so vehementno nasprotovali varčevanju v javnem sektorju". Namesto za leto 2015 predvidenih 127 milijonov evrov je tako izpogajala le 20 milijonov evrov, hkrati pa vztraja na več kot 100 milijonih evrov dodatnih obremenitev, predvsem gospodarstva, je bil kritičen.

Na GZS poudarjajo, da so ta korak naredili po tehtnem razmisleku Na GZS tudi poudarjajo, da tega koraka niso naredili zlahka, temveč po tehtnem razmisleku. S tem želijo doseči, da vlada sprevidi "nesprejemljivost, kratkovidnost ter gospodarsko in socialno nevzdržnost svojega ravnanja".

Pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja so sicer dogovor o varčevalnih ukrepih za prihodnje leto parafirali v ponedeljek, podpis pa je predviden za torek.