Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
1. 3. 2012,
7.07

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 1. 3. 2012, 7.07

9 let

Mineva 20 let od ustanovitve ZZZS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pred 20 leti je bil ustanovljen Zavod zdravstveno zavarovanje Slovenije ter s tem postal edini nosilec obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji. Ob jubileju je pred številnimi izzivi.

Dvajset let obstoja ZZZS je zaznamovalo več mejnikov, eden večjih projektov je bila uvedba kartice zdravstvenega zavarovanja. Slovenija je bila namreč leta 2000 prva država, ki je uvedla elektronsko kartico v vseh zdravstvenih dejavnostih in na področju celotne države, podobno infrastrukturo pa uvajajo tudi druge države članice EU.

ZZZS so doslej vodili trije generalni direktorji. Trenutno nad zdravstveno blagajno bdi Samo Fakin, ki je lani začel svoj drugi mandat.

Zavodu se obeta konkurenca Zavodu, ki je bil 20 let edini izvajalec obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, se glede na koalicijske obljube obeta konkurenca. Fakinu se takšen ukrep zdi nekoliko absurden. Poudarja, da je za nižanje cen v skladu z načeli tržne ekonomije smotrno ustvariti oz. povečati konkurenco med ponudniki in ne potrošniki oz. kupci, ZZZS pa je v zdravstvenem sistemu prav kupec.

Do leta 1999, do ustanovitve prostovoljne zavarovalnice Vzajemna, je ZZZS poleg obveznega sicer ločeno izvajal tudi prostovoljno zdravstveno zavarovanje. Zbirna prispevna stopnja za obvezno zdravstveno zavarovanje se je medtem povišala samo enkrat, medtem ko so se zasebna sredstva v zdravstvu vztrajno povečevala. A bo sistem, po katerem se zdravstvene pravice deloma krijejo iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, po 20 letih najverjetneje ukinjen.

Letos se zavodu obeta 110 milijonov evrov primanjkljaja Jubilejno leto za ZZZS bo ob naraščajoči finančni vrzeli in napovedi reformnih ukrepov zahtevno. Po zadnjih projekcijah se zavodu letos obeta 110 milijonov evrov minusa, konec prihodnjega leta pa bi primanjkljaj lahko narasel na skupaj 270 milijonov evrov.

Zato so na zavodu pripravili paket zakonodajnih sprememb, ki ga bodo predlagali vladi. Med drugim ZZZS predlaga širitev prispevnih osnov za nekatere skupine zavarovancev, zniževanje nadomestila za bolniško odsotnost in participacijo na zdravila. Celoten paket 14 ukrepov bi skupaj v zdravstveno blagajno prinesel dodatnih 361 milijonov evrov letno.

Ne spreglejte