Ponedeljek, 16. 7. 2012, 17.50
8 let, 8 mesecev
Miklavčič: Diskriminatornost je za nekatere upokojence prevelika
Miklavčič meni, da je diskriminatornost in neenakost, ki je za nekatere skupine upokojencev nastala z zakonom za uravnoteženje javnih financ, tako velika, da ne verjame, da bi lahko zgolj s korekcijami zakona prišli do ustrezne rešitve. Po njegovih besedah bodo morali "kreatorji" teh rešitev razmisliti in celoto oblikovati tako, da bodo spoštovana ustavna določila, zagotovljena enakopravnost in poštenost ter da določene sredine ne bodo neupravičeno prizadete.
Ker sam Zdus ne more vložiti zahteve za ustavno presojo, so po Miklavčičevih besedah v sodelovanju z varuhinjo človekovih pravic pripravili kakovostno gradivo na prek 30 straneh ter navedli več kot deset točk, kjer prihaja do kršitev ustave, človekovih pravic in človekovega dostojanstva. Po Miklavčičevih besedah bo varuhinja zahtevo za ustavno presojo te dni poslala na ustavno sodišče.
Da se bodo pridružili varuhinji, da bi ta zahtevo vložila tudi v njihovem imenu, je napovedal tudi sekretar Sindikata upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Miloš Mikolič. Zahtevo za ustavno presojo dela varčevalnega zakona glede pokojnin, ki jo je vložilo več sindikatov, med njimi tudi sindikat upokojencev, je namreč ustavno sodišče zavrglo. Za sindikat upokojencev je navedlo, da ni reprezentativen. Vsi ostali sindikati pa sicer izpolnjujejo pogoj reprezentativnosti, vendar bi, kot je pojasnilo sodišče, lahko začeli postopek le v primeru, če bi bile ogrožene pravice delavcev.
Semolič: Tudi ustavni sodniki se lahko zmotijo
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pa je danes ocenil, da so tudi ustavni sodniki le ljudje in da se tudi oni kdaj zmotijo. "In tokrat je po našem trdnem prepričanju prišlo do zmote," je dejal in poudaril, da bi ustavno sodišče tokrat vendarle lahko odločalo tudi o vsebini.
Pri tem je poudaril, da se v EU sindikati ne borijo le za zaposlene, ampak tudi za brezposelne, ki ostanejo člani sindikatov, in za upokojence. Trudili se bodo, da bi takšna načela uveljavili tudi pri nas in v tem smislu ustrezno spremenili zakonodajo, je napovedal.
Predstavniki ZSSS in Zdusa so sicer na današnji novinarski konferenci skupaj s Konfederacijo sindikatov javnega sektorja Slovenije v Ljubljani spregovorili o svojih stališčih do vladnega predloga zakona o ustanovitvi Slovenskega državnega holdinga.