Ponedeljek, 19. 3. 2012, 14.09
9 let, 2 meseca
"Mesto je moj poklic!"

V župansko tekmo se podaja znova. Za največjo težavo Ljubljane šteje "potratno" prometno ureditev, v iskanju lokacije za prepotrebno negovalno bolnišnico bi razvpito Cukrarno spremenil v negovalno bolnišnico, pa še marsikaj drugega bi spremenil …
V zadnjih dneh in tednih, ko ste napovedovali svojo vnovično kandidaturo za župana Ljubljane, ste večkrat dejali, da je v Ljubljani treba najprej končati tisto, kar je ostalo v zadnjih mandatih nedokončano. Kaj ste imeli v mislih?
Vsa slava župana, ki "dela naprej", je osnovana na ponavljanju laži, da je do zdaj uresničil 22 projektov, končal pa ni še niti enega. Dokončati bo treba park pod Barjanko, razbremeniti Promenado smetnjakov in vidnih pregrad, dokončati obrobje Kongresnega trga in Park Zvezdo, lokacijo Šumija nameniti novi Drami, gradnjo stanovanj pa vrniti v neprofitni sektor. Nezačete projekte (Emoniko, Kolizej, Cukrarno, prenovo Plečnikovega stadiona, obnovo Roga, akademijo na Roški, študentske domove na Vojkovi ...) bo treba zagnati s popravki investicijskih programov in prostorskih rešitev, ker so vsi po vrsti v krizi zaradi zanemarjene pripravljalne faze. Predvsem pa odpraviti zadrege v vseh javno-zasebnih partnerstvih, ki, kakor so zasnovana, bremenijo mestni razvoj. Pri Kolizeju je vseskozi rešitev druga natečajna nagrada, Cukrarno bi spremenil v negovalno bolnišnico, pri Plečnikovem stadionu bi se morala MOL izločiti iz družbe BŠP, da se ohrani zelenica pred Fondovimi bloki, za študentske domove bi zagotovil koncesijo ali investicijo javnega zavoda, z majhnimi vložki intenzivneje urejal prometni in rekreacijski "parter" zunaj mestnega središča, mestne vpadnice uredil tako, da bo na njih imel prednost javni promet.
Zakaj v Ljubljani za župansko funkcijo ne kandidirajo znani in prepoznavni kandidati? Ali je razlog v tem, da ljudje več ne verjamejo politikom, ali je razlog, da mnogi ne verjamejo, da lahko zmaga kdo drug kot Zoran Janković?
Vprašajte ta znana in prepoznavna imena.
Vi g. Jazbinšek se v župansko tekmo se podajate že četrtič, petič … Zakaj?
Prvič, odločil sem se, da plašča Zelenih ne bom menjal, čeprav je moč stranke v mestu odvisna od moči stranke v državi. Drugič, ne pozabite, da smo edini, ki nam je v "Jankovićevih pogojih" (absolutne večine v mestnem svetu) uspelo podvojiti število svetnikov. Tretjič, smo zadnji ostanek socialdemokracije v mestnem svetu, ker se skromna "levica", SD, DeSUS in LDS, udinja Jankoviću za povsem malenkostne vsakodnevne koristi, vključno z antijanševstvom … Četrtič, mesto je moj poklic, vodenje mesta pa ne zahteva leva ali desna znanja, temveč profesionalnost na vseh resorjih uprave in pri pripravi gradiv za mestni svet. Petič, čutim se osebno odgovornega do preteklega dela kot prvi slovenski minister za okolje in prostor in nosilec priprav nove zakonodaje, olastninjenja in reform na prostorskem, stanovanjskem, gradbenem in okoljskem področju. Z zakonom o gospodarskih javnih službah smo vzpostavili dolgoročne osnove delovanja v javnem sektorju, komunali, prometu, energetiki, vodarstvu tudi z uvedbo koncesijskega prava. Šestič, čutim se osebno odgovornega do implementacije prostorskih aktov iz mladostnega obdobja, ki so še živi, enosmernega prometa v Centru, prostorskih ureditvenih pogojev za takratno občino Center, avtocestni U-sistem (polni priključek v Šentvidu še ni končan), Ljubljana 2000, Slovenija 2000 …
Kaj je ta hip najbolj pereč problem Ljubljane?
Prometna ureditev za vsestransko stimulacijo javnega in skupinskega prevoza z vidika zmanjšanja prašnih delcev, energetske potratnosti in prometne gneče, obenem tudi najcenejša na obstoječem cestnem fondu.
Stožice so v športnem delu končane, potencialni trgovski del sameva in čaka na boljšo prihodnost. Kako to rešiti? Zakaj se nič ne zgodi?
Prvič: Stožice v športnem delu niso končane, stadion nima spremljevalnih igrišč (ki so v gradnji, a stojijo, ker streha trgovin ni končana), sam objekt nima potrebnih ogrevalnih prostorov, še hišne številke, telefona, recepcije in vratarnice ne. Drugič: nič se ne zgradi, ker se je investicijski konstrukt, da bodo presežki iz trgovinskega dela plačali dva nacionalna kapitalna športna objekta, izkazal za utopičnega, politične tovarne v tretjem tisočletju ne prežive, v pogojih presežka trgovin v Ljubljani, regiji in širše trgovsko središče še samo sebe ne more zgraditi, če pa, bo odmrl, banke bodo zgubile, k stečaju Vegrada, SCT-ja, Primorja se priključuje še Energoplan, večinski lastnik Grepa, ki bi moral biti v stečaju že kakšno leto. Tretjič: nasedli projekt bazena Ilirija je treba preseliti na to investicijsko pogorišče, ki se ga lahko reši le s prestrukturiranjem trgovin v še drugo športno infrastrukturo.
Denarja ni, tujega partnerja, ki bi bil zagret za trgovski del tudi ni od nikoder …
Denar bi bil, če bi imel trgovski del perspektivo.
Zadolženost Ljubljane je v tem kriznem času recesije največji problem, zaradi pomanjkanja denarja bodo trpeli tudi nujni projekti. Kje dobiti denar za dokončanje projektov in seveda nove projekte?
Zadolženost Ljubljane ni posledica krize, temveč financiranja brez učinka, ali pa za sanacijo "prijateljskih" investitorjev. Nujne projekte je treba najprej identificirati, denar ni problem, temveč dobre investicijske priprave in organizacija.
Kako rešiti očitno nasedlo naložbo nove avtobusne in železniške postaje oziroma Potniškega centra Ljubljana?
Z redefinicijo partnerstva med javnimi in zasebnimi partnerji Emonike takoj začeti z izgradnjo avtobusne postaje, kar je ob Vilharjevi možno že ves čas, obenem Vilharjevo v polni meri priključiti na Dunajsko. Pred kratkim je Računsko sodišče "okrcalo" nekdanjega župana in vnovičnega županskega kandidata Zorana Jankovića zaradi preprodaje zemljišč. Se vam zdi Zoran Janković primeren kandidat za vnovičnega župana Ljubljane?
Žal je Igor Šoltes zelo prizanesljivo okrcal Zorana Jankovića, tako da to meji na levopolitično korupcijo, ker je tudi sicer odgovoren za opustitev dolžnih dejanj po 29. in 30. členu Zakona o Računskem sodišču. Ni predlagal ne ukrepov državnih in mestnih inštitucij ne uvedbe postopka zaradi prekrška, kaj šele da bi vložil kazensko ovadbo. Štiriletno protipravno poslovanje MOL pri prodaji in menjavi zemljišč ni okvalificiral ustrezno, tako da se lahko Janković brani, da so bile protipravnosti "koristne". Igor Šoltes seveda,zavestno izpušča tudi oznako nenamenskih prodaj in menjav zemljišč pred sprejetjem občinskega prostorskega načrta, saj bi MOL "urbanizirana" zemljišča tržil dražje, kot jih je kot "neurbanizirana".