Letošnji proračun Mestne občine Maribor je določen v višini 103,8 milijona evrov.
V primerjavi z lanskim rekordnim proračunom je letošnji mnogo nižji, tako na prihodkovni kot odhodkovni strani, in vključuje le že začete investicije. Novo zadolževanje pa ni predvideno. Lanski proračun je po rebalansu znašal 120,4 milijona evrov na prihodkovni ter 123,1 milijona evrov na odhodkovni strani. Prvotni predlog, sprejet konec marca lani, pa je predvideval kar 158,6 milijona evrov.
Davčni prihodki v višini 84 milijonov evrov
V predlogu proračuna MOM za leto 2013 so načrtovani prejemki v višini 103,8 milijona evrov, kar številni ocenjujejo kot bolj realno vsoto. Največji delež predstavljajo davčni prihodki v višini 84 milijonov evrov, ki pa so v letošnjem letu v primerjavi z lanskim rebalansom nižji za 14 odstotkov. Od najemnin, koncesij, parkirnin in drugih prihodkov od premoženja si na občini obetajo 10,5 milijona evrov. Ob tem imajo iz preteklega leta na voljo še 8,7 milijona evrov.
Med prihodki je spričo spornih radarjev zanimiv predviden priliv sredstev iz denarnih kazni v višini 850.000 evrov, kar je 20 odstotkov višja vsota kot lani. Medtem ko so v lanskem proračunu na MOM veliko stavili na prodajo premoženja in bili pri tem neuspešni, letos od prodaje zgradb, zemljišč, prevoznih sredstev in opreme načrtujejo le 2,5 milijona evrov.
Izdatki se prav tako načrtujejo v višini 103,8 milijona evrov, in sicer odhodki v višini 100,9 milijona evrov ter odplačilo kreditov v višini tri milijone evrov. Novo zadolževanje ni predvideno.
Nevladne organizacije in javni zavodi so opozorili na številne težave
Tekoči transferji, načrtovani v višini 54,9 milijona evrov, se znižujejo na skoraj vseh postavkah. Nevladne organizacije in javni zavodi so zato že opozorili na številne težave, ki bi zaradi tega lahko nastale. Na področju varovanja okolja in ohranjanja narave tako letos sploh ne bo mogoče izvesti razpisa za projekte in programe nevladnih organizacij. Predlagani proračun tudi ne sledi zavezi, da se morajo sredstva za kulturo po zaključku Evropske prestolnice kulture (EPK) povečevati, saj trenutni predlog proračuna predvideva celo manj sredstev v ta namen kot v letu 2010.
V občinskem uradu za šport bodo po besedah direktorja Gregorja Žmaka morali omejiti vlaganja v vzdrževanje infrastrukture, da bi lahko zagotovili sredstva za izvajanje programov športnih organizacij. Na investicije bodo morali še naprej čakati tudi šole in vrtci, ki so že lani opozarjali na katastrofalne razmere.
Predvidenih je tudi nekaj novih večjih projektov
Kot je razvidno iz osnutka proračuna, ki je bil te dni objavljen na spletni strani MOM, bodo večinoma nadaljevali le z že začetimi investicijami. Med načrtovanimi novimi večjimi projekti v letošnjem letu sta izgradnja zunanjega avditorija lutkovnega gledališča (1,2 milijona evrov) in obnova Ulice pariške komune (1 milijon evrov), za kar si obetajo evropska sredstva, medtem ko bodo ostali projekti, kot so nova umetnostna galerija (UGM), knjižnica Rotovž in KC Pekarna, morali počakati na naslednja leta.
Prvo branje proračuna bo na seji mestnega sveta 4. februarja. Pol ure pred pričetkom seje se napoveduje nov protest, na katerem bodo protestniki, organizirani prek družbenega omrežja Facebook, ponovno pozvali mestne svetnike, naj po odstopu župana Franca Kanglerja odstopijo tudi sami. Protestniki naj bi tokrat ne protestirali le pred občinsko stavbo, ampak naj bi tudi prisostvovali seji v dvorani Rudolfa Maistra.
Doslej je odstopilo deset od skupno 45 svetnikov, za takojšnjo razpustitev tega organa pa bi bili potrebni odstopi najmanj 23 svetnikov. Večina mestnih svetnikov kot razlog za svoje vztrajanje na položaju izpostavlja nujnost sprejetja občinskega proračuna.