Mariborsko zavetišče za male živali je zaradi suma mikrosporije do nadaljnjega popolnoma zaprto za javnost, so danes sporočili iz javnega podjetja Snaga, ki od preteklega tedna upravlja z zavetiščem.
Očitne znake omenjene bolezni trenutno kažeta dva psa, v zavetišče pa sta bila sprejeta avgusta oziroma novembra lani.
Ukrep, ki ščiti živali in obiskovalce zavetišča
Zaradi visoke stopnje prenosljivosti bolezni med živalmi, pa tudi iz živali na človeka, so se v zavetišču po posvetovanju z Veterinarsko bolnico Maribor, s katero imajo sklenjeno pogodbo o izvajanju veterinarskih storitev, odločili zavetišče začasno zapreti. Gre za ukrep, ki ščiti živali in obiskovalce zavetišča, posledično pa tudi morebitne lastniške živali obiskovalcev.
Kot so pojasnili, trenutno na mikrosporijo testirajo vse živali v zavetišču, pri tem jim je pomoč ponudila tudi Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani. Zaradi popolne zapore zavetišča do nadaljnjega odpadejo tudi vsi sprehodi psov, prav tako v zavetišče ne morejo sprejeti novih živali ali živali oddajati v posvojitev.
"Bolezen je prenosljiva, potrebna pozornost vseh obiskovalcev"
"Do tega trenutka sta se na zavetišče obrnili dve zaskrbljeni mamici, katerih otroka sta bila na obisku v zavetišču, saj sta pri otrocih opazili kožne spremembe. Bolezen je prenosljiva iz živali na človeka, zato opozarjamo vse obiskovalce zavetišča, da so pozorni na kožne spremembe in v primeru sprememb takoj obiščejo svojega osebnega zdravnika. Bolezen je ozdravljiva, vendar ob zdravniški pomoči," sporočajo iz Snage.
Za prenos okužbe so še posebej dojemljivi otroci in starostniki, zato stroka svetuje, naj bodo starši v prvi vrsti pozorni na njih in njihovo zdravstveno stanje. Inkubacijska doba, v kateri se razvijejo klinični znaki okužbe z mikrosporijo, sta dva do tri tedne, zato pozivajo vse, ki so bili v tem obdobju v zavetišču, da se redno pregledujejo, v primeru, da opazijo kožne spremembe, pa naj ne odlašajo z obiskom zdravnika.
Mikrosporija je glivično obolenje kože mačk, psov in ljudi
Povzročajo jo glivice iz rodu Microsporum. Pri živalih je klasičen znak bolezni okrogel predel kože brez dlake. Kožo pokrivajo luske ali kraste. Pri ljudeh pa se bolezen kaže z vneto kožo z močnejšim vnetnim robom predvsem na odkritih mestih, kot so obraz, vrat, zgornja uda. Žarišča se širijo na robu, med tem, ko v sredi usihajo. Luščenje je posebno izrazito ob robu vnete kože. Na lasišču vidimo okrogla žarišča, kjer so lasje odlomljeni nekaj milimetrov nad površino kože.
Mikrosporija za ljudi ni hudo nevarna, a je zelo trdovratna bolezen
Mikrosporija po besedah veterinarke Darje Pavlin ni hudo nevarno za ljudi, a je zelo trdovratna bolezen. Zdravljenje lahko poteka tudi več mesecev, zato morajo biti oboleli pri tem vztrajni.
Mikrosporija je precej pogosta med potepuškimi mačkami, čeprav mačke niso edini prenašalec te bolezni. Čeprav tej bolezni rečejo mačja bolezen, je to bolezen vseh živali z dlako. Ker je ta glivična bolezen, ki se prenaša z dlako, zelo trdovratna, je treba izolirati in razkužiti vse, česar se je žival dotikala, je za veterinarka na kliniki za kirurgijo in male živali Veterinarske fakultete v Ljubljani Darja Pavlin.
Za bolezen najbolj dovzetni tisti ljudje s slabšim imunskim sistemom
Mikrosporija se namreč lahko z živali prenaša na ljudi. Za bolezen so najbolj dovzetni ljudje s slabšim imunskim sistemom - otroci in starejši ter kronični bolniki. A tudi odrasli, povsem zdravi ljudje, ki so bili v tesnem stiku z okuženo živaljo, se lahko okužijo z mikrosporijo in zbolijo, pojasnjuje Pavlinova.
Kako bolezen lahko prepoznamo?
Pri ljudeh se bolezen kaže z vneto kožo z močnejšim vnetnim robom predvsem na odkritih mestih, kot so obraz, vrat, zgornja uda. Žarišča se širijo na robu, med tem, ko v sredi usihajo. Luščenje je posebno izrazito ob robu vnete kože. Na lasišču vidimo okrogla žarišča, kjer so lasje odlomljeni nekaj milimetrov nad površino kože. Pri ljudeh se ta bolezen večinoma zdravi z antimikotičnim mazilom, ki ga bolnik namaže na vneto mesto na koži.
Zdravljenje traja najmanj tri tedne
Čeprav se ponavadi živali s to boleznijo okužijo med sabo, pa lahko tudi človek z mikrosporijo okuži svojega hišnega ljubljenčka. Pri mačkah in psih pa je zdravljenje odvisno od razširjenosti okužbe, zdravljenje pa traja najmanj tri tedne. "Če je okužba manjša, pride v poštev samo lokalno kopanje v protimikotičnem zdravilu, večje okužbe pa zdravimo tudi s tabletami," je še dodala Pavlinova.