Aleksander Kolednik

Petek,
22. 2. 2013,
14.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 2. 2013, 14.28

9 let

Makarovič: Sestavljavce nove vlade povezujeta nasprotovanje Janši in strah pred volitvami

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Janković poskuša s tako imenovanim bianco odstopom izzvati odgovorno ravnanje na vseh straneh in sebe odstraniti kot razlog, ki naj bi preprečeval rešitev situacije, pravi Samo Uhan.

Zoran Janković je na četrtkovi seji sveta stranke Pozitivna Slovenija ponudil tako imenovano bianco odstopno izjavo, kar pomeni, da naj bi odstopil z dnem, ko bo sestavljena nova vlada pod vodstvom Alenke Bratušek, ki jo PS predlaga za novo mandatarko.

"Pri pričakovani nezaupnici ne gre za načela, ampak za željo po oblasti"

Matej Makarovič iz Fakultete za uporabne družbene študije je prepričan, da ne gre za bianco odstop, kot se skuša prikazati v javnosti, ampak le za pogojni odstop, pogojen z uspešnim oblikovanjem vlade. Janković torej svoj odstop kot predsednik stranke pogojuje s tem, da njegova stranka pred tem postavi vlado.

"Dejstvo, da so SD, DeSUS in DL kljub temu zadovoljni in jih niti najmanj ne moti dejstvo, da Janković ostaja župan Ljubljane, čeprav je bil kot župan in ne kot predsednik stranke v poročilu KPK osumljen korupcije, očitno kaže, da ne gre pri pričakovani nezaupnici sedanji vladi za nobena načela, ampak le za željo po prevzemu oblasti in strah sestavljavcev nove vlade pred predčasnimi volitvami," meni Makarovič.

"Gre za izrazito politično-strateško odločitev"

Politični analitik Samo Uhan pravi, da gre pri Jankovićevem tako imenovanem bianco odstopu za izrazito politično-strateško odločitev. Pojasnjuje, da poskuša s to potezo Janković izzvati odgovorno ravnanje na vseh straneh in sebe odstraniti kot razlog, ki naj bi preprečeval rešitev položaja, v katerem se je znašla država.

"Če sta pri strankah, ki so zapustile koalicijo, pripravljenost in iskrenost, potem je zdaj ta ovira odstranjena. Če pa te pripravljenosti ni, potem so pred nami predčasne volitve. Gre najbrž za oceno Jankovića, da bi bilo v političnem prostoru v Sloveniji preveliko tveganje izpostaviti mandatarko, ob tem, da sam izpolniš vse pogoje, ne veš pa, kaj lahko pričakuješ z druge strani," je poudaril.

"Slovenija bo najbrž res krenila na pot propada"

Vendar pa Janković kot ljubljanski župan kljub očitkom KPK-ja ne namerava odstopiti s položaja.

Uhan pri tem opozarja, da predsednik vlade ni neposredno izvoljen na volitvah ampak posredno v DZ-ju. "Župan in predsednik republike sta neposredno voljeni funkciji in kot sem razumel Jankovića, je pripravljen takoj preveriti podporo ljudi na volitvah. V tem smislu je vzpostavil razliko med posredno izvoljeno funkcijo in neposredno izvoljeno," pravi Uhan in dodaja: "Najbrž bi bilo za utrjevanje politične kulture primerno, da preveri svojo podporo, kot sam napoveduje."

Makarovič je glede Jankovićevega vztrajanja na županskem stolčku zapisal: "S koalicijo strank, ki jih bosta najverjetneje povezovala le nasprotovanje zdajšnjemu predsedniku vlade in deloma še strah pred predčasnimi volitvami, ne pa tudi konsistenten program, bo Slovenija najbrž res krenila na pot propada."