Torek,
20. 1. 2009,
13.52

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 1. 2009, 13.52

9 let, 2 meseca

Lukšič: Šolsko polje še ni pripravljeno na spremembe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na nekatere spremembe, ki so predvidene v ZOFVI, šolsko polje še ni pripravljeno, je po srečanju z ravnateljicami in ravnatelji nekaterih slovenskih regij za STA dejal šolski minister Igor Lukšič.

Omenil je vprašanje izobrazbe ravnateljev, a poudaril, da pri potrebnih spremembah ne gre za spreminjanje usmeritev, pač pa le za premikanje rokov. Minister ravnateljem predstavil prednostne naloge Minister je povedal, da današnje srečanje z ravnatelji sodi med redne stike s predstavniki osnovnih, srednjih in glasbenih šol ter vrtcev. Danes je prednostne naloge ministrstva predstavil ravnateljem z območij zunaj Ljubljane, Maribora in Ptuja.

Kot je poudaril, so na srečanju z ravnatelji kot prednostno nalogo izpostavili odpiranje zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Letos namerava ministrstvo po njegovih besedah odpreti tiste dele zakona, ki so že dogovorjeni. V veljavo namreč stopajo leta 2010, vendar po Lukšičevem mnenju šolsko polje nanje še ni pripravljeno.

"Ne gre za spreminjanje usmeritev, ampak za premikanje rokov" Povedal je, da ne gre za spreminjanje usmeritev, ampak za premikanje rokov, da ne bi v šolskem polju prišlo do prevelikega stresa. Med drugim gre za vprašanje ravnateljev, ki nimajo primerne izobrazbe. Po zakonu bi leta 2010 namreč moralo svoje položaje zapustiti 43 ravnateljev, je pojasnil.

Neprimerno, da svet staršev oblikuje pedagoške skupine Med področji, ki bi jih bilo treba v zakonu odpreti, sta po besedah ministra tudi zaposlovanje učiteljev, ki po trenutnem zakonu nimajo zadostne izobrazbe, in vprašanje sestave sveta šole. Kot neprimerna se je po njegovem mnenju izkazala tudi rešitev, da bi svet staršev lahko oblikoval pedagoške skupine. Lukšič namreč meni, da gre "vendarle za vtikanje laikov v stroko, kar je treba spremeniti".

Diskusija o trajnem mandatu ravnateljev še poteka Na vprašanje, ali je z ravnatelji govoril tudi o njihovem trajnem mandatu, odgovarja, da razprava teče. Kot je pojasnil, diskusijo o trajnem mandatu izkoriščajo za to, da pozornost javnosti pritegnejo na probleme šolstva. "Problemi šolstva so veliki, so strukturne narave," je poudaril. Normativi se po njegovih besedah namreč ne spreminjajo tako hitro, kot bi se glede na strukturo potreb učencev morali. V operativnih rešitvah pa se ravnateljem nalaga nemogočo nalogo. "Ne morejo delati na kakovosti, če imajo še kar naprej 32 učencev v razredu," je opozoril.

Ravnatelje prosi za pomoč Kot je še dejal, je treba obrniti logiko na strateškem področju, zato je ravnatelje prosil za pomoč. Ti namreč po njegovih besedah najbolje poznajo spremembe na šolskem polju.

V četrtek bo minister prednostne naloge ministrstva predstavil ravnateljem z ljubljanske, mariborske in ptujske regije.