Petek, 27. 1. 2012, 14.03
9 let, 5 mesecev
Kultura je, z ministrstvom ali brez …
Reorganizacija in zmanjšanje števila vladnih resorjev kulturo združuje pod "kapo" novega ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.Bo položaj kulture, ki ne bo več imela samostojnega resorja, po novem "organigramu" bistveno slabši? Kaj pa denar? Ga bo za kulturo še manj, če vemo, da ga je bilo vedno premalo? Ali pa se morda obeta celo več denarja za kulturo, v kar številni ne verjamejo. Gotovo pa je ukinitev samostojnega ministrstva za kulturo dodobra "razgrela" že tako naelektreno ozračje v deželici. Kaj o tem pravijo nekateri naši sogovorniki?
"Vse skupaj je zelo populistično razmišljanje. Zmanjšanje ministrstev, po tem bo pa kar manj stroškov in manj ministrov, bo pa več sekretarjev … Potem bodo pa slabše delali, pa trikrat več stali! Zdaj delajo tisto, kar bi narod rad slišal – zmanjšajmo število ministrstev, da bo stroškov manj, kaj pa če bo birokratov še več in bo vse še dražje …"
"Razporeditev ministrstev je rezultat koalicijskih pogajanj. Jaz osebno menim, da združevanje ministrstev ne bo veliko prineslo, ne bomo veliko 'prišparali'. Če bi bilo mogoče, bi jaz popustil tistim, ki pravijo, naj kultura ostane samostojno ministrstvo. Dejansko se po 'združitvi' za kulturo in njeno delovanje veliko ne bo spremenilo …"
"Po mojem mnenju kultura ne potrebuje ministrstva, kultura pač obstaja … če bo na združenem ministrstvu dovolj denarja, potem ne bi smelo biti težav. Zakaj bi torej sploh potrebovali ministrstvo ali ministra …"
"Slovenska kultura je preživela že marsikaj in sem prepričan, da bo tudi združitev kulturnega in izobraževalnega ministrstva. Za slovensko kulturo je bolj kot združevanje ministrstev nevarna nekultura med nekaterimi 'kulturniki'."
"V vsakem primeru je pomembnejše ministrstvo za kulturo od ministra ali ministrice za Slovence po svetu, zato bi obdržal ministrstvo za kulturo."
"Iz svoje lastne 'prakse' opažam, da varovanje kulturne dediščine ni potrebno, zakaj bi torej potrebovali ministrstvo za kulturo? Slovenci, kot vidimo, zdaj kulture sploh ne potrebujemo."