Bivši predsednik države Milan Kučan je na okrogli mizi Mladega foruma SD povedal, da je torkova izredna seja o t.i. tajkunih pokazala, da ima predsednik vlade svet še vedno razdeljen za dobre in zle.
"On je nosilec dobrega in tisti, ki temu nasprotujejo, so nosilci zlega," je dejal. Tako je Kučan odgovoril na vprašanje, kaj meni o prepirih, ki se vlečejo že od osamosvojitve naprej, namreč kdo ima večje zasluge za to, da smo se Slovenci osamosvojili. Kot je dejal Kučan, si sam nikoli ni lastil zaslug za ta pomemben zgodovinski dogodek. Njegovo stališče je, kot je dejal, vedno bilo, da zasluge za to nosijo slovenski državljani.
Kučan: Pri osamosvojitvi je vsak prispeval toliko, kolikor je zmogel
"Je pa res, da so se delitve iz tedanjega časa prenesle tudi naprej. Tako se je tudi na včerajšnji seji državnega zbora znova pokazalo, da ima predsednik vlade svet razdeljen za zle in dobre, da je še vedno globoko zakopan v to manihejsko razdelitev. On je nosilec dobrega in tisti, ki temu nasprotujejo, so nosilci zlega," je dejal in dodal, da je pri osamosvojitvi vsak prispeval toliko, kolikor je zmogel.
"Skrajni čas je, da se začnejo postavljati razlike, ker vsi nismo isti"
Izredno sejo o t.i. tajkunih sicer bivši predsednik vidi kot "slepilni manever". Po njegovem mnenju je problem zadosti resen, da bi si zaslužil resno obravnavo, vendar je bila ta z načinom sklica seje, onemogočena. Po njegovem mnenju je seja javnosti dala tudi signal, da "so vsi isti, kar pa je najbolj nevarno". "Na ta način se namreč demobilizira javno mnenje in pasivizira ljudi na volitvah, ker, če smo vsi isti, je pa res škoda hoditi na volitve," je dejal Kučan. In dodal, da je skrajni čas, da se začnejo postavljati razlike, ker "vsi nismo isti".
"O tem, kaj je nacionalni interes, ni pravih razprav"
Nacionalni interes, ki je velikokrat del razprav, ko je govora o prevzemih podjetjih, Kučan ocenjuje kot nekaj, o čemer je veliko govora, "le prave razprave o tem, kaj je to, ni". "Ne znam si predstavljati, prav tako pa ne poznam nobenega naroda, ki bi rekel, da je njegova identiteta le kulturna in duhovna in da druge identitete ni. Nacija, ki gradi samo na teh dveh identitetah, ne more brez materialne podstati. In namesto, da bi se pri nas pogovarjali, kako to podstat zavarovati, smešimo vsakogar, ki o tem govori," je bil kritičen.
"Povezovanje opozicijskih strank bi pomenilo posnemati Demos"
Bivši predsednik ne vidi možnosti niti potrebe, da bi se opozicijske stranke pred volitvami tesneje povezovale. Takšno povezovanje bi po njegovem pomenilo posnemati Demos in zdajšnjo koalicijo ter izigravati proporcionalni volilni sistem.
"Slovenija EU vodi premalo ambiciozno"
Na tribuni, na kateri je vprašanja Kučanu lahko postavljalo tudi kakšnih sto zbranih udeležencev, je sicer bivši predsednik komentiral tudi nekatera druga aktualna vprašanja. Glede slovenskega vodenja EU je ocenil, da Slovenija EU vodi premalo ambiciozno, ker ne daje novih pobud, o katerih naj bi EU razpravljala. Glede ocene, da se od Slovenije pričakuje, da bo veliko naredila na področju Balkana, ker ga pač bolje pozna, pa je odgovoril, da takšne ocene držijo le delno.
"Ne drži več, da mi Balkan poznamo bolje"
"To, da bolje poznamo Balkan je veljalo nekoč, zdaj pa je to res le deloma," je dejal Kučan in dodal, da so na območju Balkana druge zahodne države s svojimi podjetji že toliko prisotne, da tudi one dobro poznajo tamkajšnje dogajanje.
Odstavitev Markeša ni samo nespodobna, ampak je vredna tudi politične obsodbe
Proti koncu javne tribune je bivši predsednik komentiral še torkovo odločitev nadzornega sveta Dela, da začne postopek za razrešitev odgovornega urednika Dela. Takšno odločitev je označil kot izrazito kratkovidno. "Njegova odstavitev z argumenti, ki so mi dostopni, ni samo nespodobna, ampak je vredna tudi politične obsodbe," je dejal Kučan in dodal, da se je kakovost Dela z Markeševim prihodom izboljšala.