Nedelja,
25. 1. 2009,
8.31

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 25. 1. 2009, 8.31

9 let, 2 meseca

Krščanske cerkve si v molitveni osmini prizadevajo za edinost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Namen svetovne molitvene osmine za edinost kristjanov, ki se zaključuje danes, je neka prihodnja edinost, kakršna je bila prvo tisočletje, ko je bila Cerkev enovita, je dejal Dolenc.

Po mnenju Bogdana Dolenca, tajnika Komisije za ekumenizem pri Slovenski škofovski konferenci Bogdan Dolenc, je poslanstvo Cerkve povezovanje in zedinjanje sveta. Prizadevanje za edinost že od vsega začetka "Ekumensko gibanje se v modernem pomenu začenja konec 19., predvsem pa začetek 20. stoletja, samo prizadevanje za edinost pa je trajna sestavina Cerkve od vsega začetka", saj je Kristus sam predvideval edinost z ustanovitvijo ene same Cerkve, je dejal Dolenc. Ob tem, ko je prihajalo do nasprotij, razkolov, razcepov, so bila hkrati navzoča tudi prizadevanja za ponovno zedinjenje med vzhodno (carigrajsko) in zahodno (rimsko) Cerkvijo v 13. in 15. stoletju, "a se to ni obdržalo, ker je bilo bolj politično motivirano". Drugi vatikanski koncil je podal nova načela o ekumenizmu V 16. in 17. stoletju so posamezne škofije prestopile iz pravoslavja v Katoliško cerkev, saj je bila vse do drugega vatikanskega koncila prisotna ideja, naj se drugi vrnejo v Katoliško cerkev. Na drugem vatikanskem koncilu v 60. letih prejšnjega stoletja pa je "Cerkev podala nova načela, kaj je ekumenizem in kako naj se izvaja v Cerkvi - pridružila se je ekumenskemu gibanju in je rekla, da edinost ni toliko v nekem vračanju drugih, ampak v skupni poti k neki prihodnji edinosti, ki bo edinost v raznolikosti", je pojasnil Dolenc.

Po njegovih besedah je to tudi namen molitvene osmine, ki se danes zaključuje. Kot je poudaril, "to niso nekakšna pogajanja na vrhu, kjer bi se srečevali samo visoki predstavniki Cerkva in nekaj podpisali, ampak je to dogajanje med Božjim ljudstvom".

Ekumensko gibanje in medverski dialog Ekumensko gibanje, ki je navzoče med krščanskimi Cerkvami ali veroizpovedmi, ki priznavajo Sveto pismo, vero v enega Boga ter Jezusa Kristusa kot Boga in človeka, se razlikuje od medverskega dialoga. Slednji, kot je pojasnil Dolenc, poteka med katoličani in židi, muslimani, budisti in hinduisti, njegov namen pa so "boljši medsebojni odnosi, sožitje, tudi sodelovanje, ne pa združitev".

Pri molitveni osmini za edinost kristjanov po njegovih navedbah sodelujejo tiste krščanske Cerkve, ki so članice Sveta krščanskih cerkva, in sicer Katoliška, Evangeličanska, Srbska pravoslavna in Evangelijska binkoštna Cerkev, sicer pa v okviru Svetopisemske družbe sodelujejo tudi z Baptistično, Adventistično ter Kristusovo Cerkvijo bratov.

Ideja stara že 101 leto Pobuda za molitveno osmino je stara že 101 leto, "leta 1908 jo je v Ameriki podal duhovnik anglikanec, ki je potem prestopil v Katoliško cerkev, tako da je bila to bolj katoliška pobuda, ampak v smislu ekumenizma vrnitve", saj naj bi se molilo za to, da se kristjani drugih Cerkva vrnejo pod okrilje Katoliške cerkve - "na Petrovo skalo", je dejal Dolenc. Od koncila naprej pa vsako leto kristjani določene države pripravijo skupna svetopisemska besedila, ki so predmet molitve in premišljevanja. Letos so besedila pripravili kristjani iz Koreje, ki je kot dežela razdeljena in zato tudi sama doživlja to napetost med razdeljenostjo in edinostjo.

"Gre za skupno molitev katoličanov, protestantov in pravoslavnih" "Tu ne gre za manifestacije, ne gre toliko za neke izjave ali pomembna srečanja, ampak gre za skupno molitev, to kar je bilo stoletja pravzaprav prepovedano, da bi skupaj molili katoličani, protestanti in pravoslavni," je poudaril. Kot je ob tem pojasnil, skupna sveta maša - evharistija - še ni možna, to je namreč "nekako pridržano za takrat, ko bo doseženo še globlje soglasje glede nauka strukture Cerkve".

"Če je bila Cerkev tisoč let edina, jo lahko ponovno" "Če je bila Cerkev tisoč let edina, jo lahko ponovno," meni Dolenc. Po njegovih besedah so z vseh strani "želja, pripravljenost in sodelovanje, nič pa ne moremo reči, kdaj in kako ter v kakšni obliki. Brez dvoma pa bo to neka edinost v raznolikosti, v različnosti, v dopolnjevanju". To po njegovo "ne bo nova Cerkev, ampak bo občestvo teh obstoječih Cerkva, ki se bodo zedinile o stvareh, ki jih še delijo, tudi o nauku in o strukturi, o papeški službi".

Povsod po svetu se povezujejo K edinosti kristjane priganja tudi svet, saj "se povsod povezujejo", je dejal Dolenc in pri tem omenil EU ter globalizacijo. Po njegovem mnenju bi morala biti Cerkev "tu zgled in tudi nekakšen motor povezovanja in zedinjanja sveta - to je njeno poslanstvo".

Brkič: Kristjane več stvari povezuje kot ločuje Kot je dejal superintendent Evangelijske binkoštne Cerkve Daniel Brkič, kristjane več stvari povezuje kot ločuje, saj so kristocentrični in jih povezuje "isti zaklad Cerkve". Ekumenizem živijo vsak dan, ne samo v tednu molitvene osmine, in tako prispevajo k univerzalnosti Cerkve, je poudaril.

"Dialog med cerkvami je čedalje bolj očiten" Po oceni Brkiča lahko ta ekumenski dialog okrepi sožitje in enakopraven dialog s krščanskimi Cerkvami, ki je "čedalje bolj očiten". V Evangelijski binkoštni Cerkvi tu ne vidijo tekmovalnosti, enoumja in novačenja, ampak vzajemnost, saj je njihovo geslo "kjer sta ljubezen in prijateljstvo, tam je Bog," je dejal Brkič. Kot je poudaril, si namreč prizadevajo za moralne krščanske obče civilizacijske vrednote. Evangelijska binkoštna Cerkev, ki je v Sloveniji razdeljena na 16 cerkvenih občin, te pa sestavljajo tri okrožja, sodeluje s Svetopisemsko družbo Slovenije, njihovi pastorji pa v molitveni osmini sodelujejo v Prekmurju, na Primorskem, v Novem mestu, Mariboru in na področju Ljubljane.

Številna ekumenska bogoslužja in molitve po vsej Sloveniji V okviru svetovne molitvene osmine, ki poteka vsako leto med 18. in 25. januarjem, so tudi letos po Sloveniji potekala številna ekumenska bogoslužja in molitve. Kot so sporočili s Slovenske škofovske konference, bodo danes, ob zaključku osmine, slovenski katoliški škofje darovali svete maše za edinost kristjanov, potekala pa bodo tudi druga bogoslužja in molitve.

Škof Metod Pirh bo sveto mašo, ki se je bodo udeležili tudi predstavniki drugih krščanskih Cerkva, v Kopru daroval ob 18. uri, nadškof Alojz Uran v ljubljanski stolnici ob 16. uri, škof Andrej Glavan pa bo 9. uri v Novem mestu, kjer bosta navzoča tudi paroh Srbske pravoslavne cerkve v Novem mestu Goran Šljivić in superintendent Evangelijske binkoštne Cerkve Daniel Brkič. V pravoslavni cerkvi sv. Cirila in Metoda v Ljubljani pa bo danes, ob prazniku sv. Save, ob 10. uri slovesna liturgija, v evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani pa bo ob 11. uri ekumenska Božja služba z nagovori predstavnikov krščanskih Cerkva.