Slovenski policisti "v tem trenutku" ne bodo šli v Gazo, je odločitev o sodelovanju v morebitni misiji EU na območju Gaze povzela ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
Tako so se po njenih besedah odločili, ker ni dovolj podatkov, poleg tega pa je izpostavila tudi, da se na hiter poziv EU niso mogli odločiti "čez noč". "Natančno ne vemo niti tega, ali gre za mirovno ali civilno misijo, povsem jasno pa ni niti, ali je tam resnično takšen mir, da bi lahko tja poslali policiste," pravi ministrica.
"Policisti ne gredo na vojaška območja"
Po njenih besedah policisti ne gredo na vojaška območja, ampak tja, kjer je že zagotovljen mir. "To so vedno samo civilne misije," je poudarila.
"Stvari niso bile dovolj usklajene, predvsem znotraj EU"
Opozorila je še, da se je v tem primeru pokazalo tudi, da "stvari niso bile dovolj usklajene, predvsem znotraj EU. Poziv je prišel na hitro. Pričakovali so, da se bomo odločili čez noč, ampak tako resnih odločitev pač ne moremo sprejemati čez noč."
"Manjka nam resna državna strategija"
Kot je dejala, se je pokazalo tudi, da je "še kako res, da nam primanjkuje resna državna strategija, kako se bomo odločali glede pošiljanja na razne misije in da nam manjka tudi jasen način usklajevanja med ministrstvi". Ob tem je še poudarila, da je policija vsekakor sposobna izvesti takšno misijo, vendar po tem, ko bodo opravljeni vse ocene in postopki.
Iz Gaze evakuirali družino slovenske državljanke
V okviru načrta evakuacije tujcev z območja Gaze so ob posredovanju zunanjega ministrstva evakuirali družino slovenske državljanke. Družina je po navedbah MZZ danes prispela na ljubljansko letališče, kjer sta jo pričakala državni sekretar v kabinetu premiera Jožef Školč in vodja konzularnega sektorja na MZZ Vlasta Valenčič Pelikan.
Gre za peto tovrstno operacijo
Evakuacija slovenske državljanke in njene družine je, kot poudarjajo na MZZ, šele peta tovrstna operacija od začetka spopadov v Gazi in druga prek prehoda Erez od prekinitve ognja, ki sta jo izraelska vojska in palestinsko gibanje Hamas 22 dneh spopadov, v katerih je umrlo okoli 1300 Palestincev in 13 Izraelcev, vsak zase enostransko razglasila minuli konec tedna.
Pri evakuaciji so posredovali slovenski veleposlaništvi v Tel Avivu in Kairu, konzularne službe in politični oddelek za Bližnji vzhod na ministrstvu, diplomatska pisarna MZZ v Ramali ter častni konzul v Jordaniji, so še sporočili z zunanjega ministrstva.