Torek,
13. 5. 2008,
12.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 5. 2008, 12.24

8 let, 8 mesecev

Krasniqi s Cukjatijem o prihodnosti Kosova

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik skupščine Kosova Jakup Krasniqi je danes na povabilo predsednika DZ Franceta Cukjatija začel dvodnevni obisk v Sloveniji.

Krasniqi se je po srečanju s Cukjatijem zahvalil za vse, kar je Slovenija storila za Kosovo, še posebej za njegovo hitro priznanje. Obenem je izrazil zadovoljstvo, da je do razglasitve neodvisnosti Kosova prišlo ravno v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji. Kosovo si tudi v prihodnje želi dobrih odnosov s Slovenijo, predvsem pa okrepitve sodelovanja, tako na ravni parlamentov kot na področjih, kot sta gospodarstvo in sociala. Položaj Kosova po razglasitvi Sicer sta sogovornika glede na sporočilo iz DZ osrednji del pogovora namenila položaju Kosova po razglasitvi neodvisnosti in njegovi prihodnosti. Krasniqi je v zvezi s tem poudaril, da je Kosovo 9. aprila dobilo ustavo, ki vsebuje elemente načrta posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija in bo začela veljati 15. junija.

"Nedeljske volitve, ki so potekale tudi na Kosovu, so nezakonite"

Predsednik kosovske skupščine je spregovoril tudi o nedeljskih parlamentarnih in lokalnih volitvah v Srbiji, ki so potekale tudi na Kosovu. Pri tem je opozoril na razliko med parlamentarnimi in lokalnimi volitvami na Kosovu. Kot je dejal, tudi nova kosovska ustava dovoljuje dvojno državljanstvo, volitev lokalnih skupnosti na Kosovu pa Srbija ni imela pravice izvesti, tako glede na ustavo kot na resolucijo ZN 1244. "Zato menimo, da gre za nezakonite volitve, vendar to ne bo nikakor vplivalo na življenje na Kosovu," je poudaril.

Rupel: Kosovo naj zagotovi Srbom, ki živijo na Kosovu, ustrezno zaščito. Nato se je Krasniqi sestal še z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Pogovor je bil namenjen oceni stanja na Kosovu, tudi v pričakovanju večje angažiranosti Evropske unije, pa tudi oceni stanja v regiji po parlamentarnih volitvah v Srbiji. V zvezi s tem je minister Rupel opozoril na spremembe, do katerih je prišlo tudi zaradi pomembnega koraka EU, ki je s Srbijo podpisala stabilizacijsko-pridružitveni sporazum, opozoril pa ga je tudi na nujnost, da kosovski parlament zagotovi Srbom, ki živijo na Kosovu, ustrezno zaščito.