Po mnenju Kosove komisije sta vodstvi senata Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU) in Študentskega zbora kršili dolžno ravnanje, ko se nista odzvali na opozorila oškodovanih kandidatov.
Predsednica volilne komisije ŠOU v Ljubljani je s tem, ko je v nasprotju s predpisi ŠOU o volilni kampanji objavila popravek razpisa volitev v študentski zbor in v upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov, kršila dolžno ravnanje, kar ustreza definiciji korupcije, v načelnem mnenju pojasnjuje komisija za preprečevanje korupcije.
Izbrisani s skupne kandidatne liste
Protikorupcijska komisija v načelnem mnenju poudarja, da je nesporno ugotovljeno, da je bila lista kandidatov Neodvisne študentske mreže (NŠM) z večjim številom predlaganih članov za študentske volitve izbrisana s skupne kandidatne liste, pri čemer so podani razlogi za sum, da je šlo za kršitve statuta ŠOU, pravilnika o senatu in volilnega pravilnika.
Sedem dni po razpisu volitev objavili popravek
Kot pojasnjuje komisija za preprečevanje korupcije, je predsednica volilne komisije ŠOU sedem dni po javno objavljenem razpisu volitev objavila popravek razpisa volitev, ki se je nanašal na spremembo datuma dostave kandidatur na volilno komisijo za en dan naprej in na spremembo postopka dostave kandidatur, s katero se negira določbo v razpisu volitev, da se kandidatura pošlje s priporočeno pošto.
Sporna priporočena pošta
"Oškodovani prijavitelji so pri pošiljanju kandidatne liste ravnali po določbah razpisa volitev in vlogo poslali kot priporočeno pošto. V postopku preverjanj popolnosti vlog pa so jim kandidaturo zavrnili ravno zato, ker so vlogo dostavili priporočeno in ne po 'navadni' pošti," pojasnjuje protikorupcijska komisija.
Po dostopnih podatkih o poteku spornih volitev ni dokazov, da sta se vodstvo senata ŠOU, po veljavnih aktih zadolženo za razpis in nadzor zakonitosti volitev, in vodstvo študentskega zbora, zadolženo za tolmačenje določb aktov, odzvali na nepravilnosti v času predvolilnih postopkov, ko so prizadeti kandidati posumili, da so jim bile kršene pravice, navaja protikorupcijska komisija.
Posebna težka kršitev aktov organizacije
"Senat je šele po izvedbi volitev, v decembru 2008, na seji obravnaval le ravnanje predsedujoče osebe v volilni komisiji in ugotovil, da je samovoljno izdala popravek razpisa, ne da bi za to imela pooblastilo. Ugotovil je, da je s tem storila posebno težko kršitev aktov organizacije, ter ji izrekel denarno kazen," opozarja komisija za preprečevanje korupcije.
Ne glede na naknadno odločitev senata Kosova komisija ugotavlja, da odgovorni v obravnavanem primeru kršitve dolžnega ravnanja pri izvedbi volitev niso ukrepali pravočasno, "ko je bilo še mogoče vzpostaviti okoliščine za izvedbo legalnih in legitimnih volitev in tako preprečiti navedene kršitve pravic kandidatov in kandidacijskega postopka". S tem so opustili dolžna ravnanja iz naslova nadzora nad delovanjem volilne komisije in zamudili priložnost vzpostavitve zakonitih podlag za izvedbo volitev, še poudarja protikorupcijska komisija.