Četrtek,
29. 5. 2008,
13.47

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2008, 13.47

7 let, 2 meseca

Kos: MORS je favoriziral Rotis

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kosova komisija je ugotovila, da je bil ponudnik oklepnih vozil 8X8 Rotis favoriziran v primerjavi z Viator & Vektorjem. Tiskovni predstavnk vlade je dejal, da zadevo "težko" komentira.

Kot je pojasnil predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos, je komisija v 10 primerih od 13 ugotovila, da je bila odločitev ministrstva za obrambo "izrazito v korist enega ponudnika". Minister za obrambo Karl Erjavec je dejal, da j takšno odločitev komisije pričakoval. Mnenje protikorupcijske komisije se ujema z ugotovitvami komisije DZ, ki preiskuje nakup oklepnikov, meni njen predsednik Milan M. Cvikl.

V nasprotju z načelom enakpravnosti Komisija za preprečevanje korupcije je pregledala celoten postopek odločanja in ugotovila, da je bilo ravnanje uradnih oseb z ministrstva za obrambo v nasprotju z načelom enakopravnosti ponudnika, je povedal Kos. To načelo mora biti po njegovih besedah namreč upoštevano tudi v naročilih zaupne narave.

"Favoriziranje" brez razlogov Predsednik komisije meni, da za "favoriziranje" ni bilo upravičenih razlogov. "Ne trdimo, da je bila ponudba Sistemske tehnike boljša od ponudbe Rotisa in ne trdimo, da je vozilo Sistemske tehnike boljše od vozila Patrie. Trdimo pa, da v postopku ni bila zagotovljena enakopravnost," je povedal.

"Šele v zaključku testiranja so vozilo Patrie obtežili" Po Kosovem mnenju je bila sporna točka težišče vozila. Vozilo Patrie namreč prvih 12 dni ni bilo opremljeno s sistemom oborožitve, kar pomeni, da je bilo dosti lažje in je imelo nižje težišče, je zatrdil. "Šele v zaključku testiranja so vozilo obtežili, pa še to ne na vrhu vozila, pač pa v notranjosti," je dejal.

"Sistemska tehnika je ponudila že preizkušen sistem" Kot je zatrdil, so bili sporni tudi podatki o obstoju vozila, še bolj pa je bilo sporno vrednotenje oborožitvenega sistema. Sistemska tehnika je namreč ponudila že vgrajen in "v velikih armadah sveta preizkušen oborožitveni sistem". Rotis pa je po Kosovih besedah ponudil le posamezna orožja, ki so kot orožja sicer že bila testirana, niso pa bila še nikjer vgrajena v sistem. V sistem vgrajena orožja so na testiranjih šele sedaj, je prepričan predsednik komisije.

"Rotis ni ponudil ničesar" Sistem C4I je Sistemska tehnika v dodatnem roku po besedah Kosa že ponudila, medtem ko "Rotis ni ponudil ničesar". Kot je pojasnil Kos, je ministrstvo za obrambo svojo zahtevo za ta sistem preklicalo, prednost pa dalo Rotisu.

"Rotisov obrat smo prvič videli šele včeraj" Sporne so po mnenju predsednika komisije tudi možnosti servisiranja in vzdrževanja vozil. "Pri Rotisu doslej ni bilo niti obratov za proizvodnjo, kaj šele za servisiranje in vzdrževanje. Obrat smo videli prvič včeraj, Sistemska tehnika pa ima zaradi proizvodnje vozil 6x6 te obrate že postavljene," je zatrdil.

Druge sporne točke so bile po Kosovem mnenju še cena, dobavni roki, reference ponudnika in korist za narodno gospodarstvo. Predsednik protikorupcijske komisije je sicer še povedal, da so dokumentacijo v zvezi s tem že predali policiji.

Erjavec upa, da bo Kos identificiral osebe

Minister za obrambo je dejal, da je takšno odločitev s strani protikorupcijske komisije pričakoval. "Kos me je na nek način presenetil, da je tako direktno označil posel za koruptiven, glede na to, da ni noben postopek še zaključen in da ne ve povedati katere uradne osebe naj bi pridobile kakšne koristi," je še dodal.

Erjavec je še povedal, da upa, da bo glede na mnenje znal Kos tudi identificirati osebe, da jih bodo lahko tudi ustrezno preganjali.

"Kaj pa Prebil?" Poleg tega je Erjavec povedal še, da je presenečen, da se protikorupcijska komisija ne ukvarja z vlogo Ivana Prebila, ki je bil izvedenec preiskovalne komisije, ki je član konkurenčnega podjetja Viator & Vektor, ki je bilo na razpisu neuspešno. To pa zato, ker je bilo v vseh segmentih slabši ponudnik, tako glede cene, kot glede tehničnih karakteristik vozil, je pojasnil Erjavec.

"Če Kos ne bi našel znakov korupcije, to ne bi ustrezalo določenim politikom" "Je pa tudi res, da če bi protikorupcijska komisija izdala mnenje, da ni znakov korupcije, da bi bila ta zgodba v Sloveniji zaključena, to pa ne bi ustrezalo določenim političnim opcijam, ki to zadevo poganjajo v nedogled," je še dodal Erjavec.

Preverjali bodo vse osebe na MORS, ki so sodelovali pri projektu Ker gre za prvi državni organ, ki naj bi ugotovil kakršnokoli domnevno nepravilnost pa se je Erjavec odločil, da bo imel v petek sestanek z direktorjem obveščevalno varnostne službe MORS Damirjem Črnčcem, ki je pristojen za preganjanje kaznivih dejanj in mu dal tudi usmeritev, da naj preveri vse tiste osebe na MORS, ki so sodelovali pri projektu 8x8 s pooblastili in tudi za tiste za katere se govori, da naj bi imeli nekakšno vlogo, niso pa imeli pooblastil, je še povedal Erjavec.

Gutman: Svoje sem že povedal Načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman pa mnenja preiskovalne komisije ni želel komentirati. Kot je dejal, je že 15. maja v intervjuju povedal svoje stališče. Kot je še pojasnil tiskovni predstavnik SV Simon Korez v postopku oddaje dela Slovenska vojska ni sodelovala, saj je projekt vodila skupina strokovnjakov iz ministrstva za obrambo. General Gutman torej v tej vlogi ne bi mogel komentirati drugega razen tega, kar je že povedal.

V pogovoru 15. maja je Gutman povedal, da če je bila katera nabava v državi transparentna in izvedena strogo po črki zakona, je bila to nabava oklepnikov Patria.

Cvikl: Mnenje protikorupcijske komisije se ujema s tem, kar tudi sami ugotavljamo Mnenje govori o tem, da je ministrstvo za obrambo delovalo v nasprotju z zajamčeno enakopravnostjo ponudnikov in s tem omogočilo pridobitev neupravičene koristi, kar je definirano kot korupcija, je predsednik preiskovalne komisije DZ Milan M. Cvikl (SD) komentiral mnenje protikorupcijske komisije.

Cvikl hvali "podrobno analizo in obrazložitev" "Želim pohvaliti podrobno obrazložitev in podrobno analizo kolegov iz protikorupcijske komisije, ki so samo še okrepili nekatere argumente, ki smo jih mi tudi kot preiskovalna komisija skozi zaslišanje prič ugotovili," je še dejal Cvikl. To, da so se uspeli poglobiti v to pa pripisuje dejstvu, da so sodelovali z več strokovnjaki, kot je uspelo preiskovalni komisiji DZ. "Vsebina njihovega mnenja pa se ujema s tem, kar tudi sami ugotavljamo v parlamentarni komisiji, ki jo vodim," je še dodal.

Lipa zahteva, naj Janša Erjavcu odvzame pooblastila Poslanska skupina Lipa je na predsednika vlade Janeza Janšo naslovila poziv, da ministru za obrambo Karlu Erjavcu nemudoma odvzame vsa pooblastila za upravljanje resornega ministrstva. Podlaga za poziv so danes objavljene ugotovitve protikorupcijske komisije. K odstopu so obrambnega ministra Erjavca že pred časom pozvali tudi v opozicijski LDS.

Kdo je sprožil preiskavo na Finskem? Navedbe vodstva finske Partrie, da je bila preiskava suma podkupovanja na Finskem sprožena iz Slovenije, tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak "težko" komentira. Kot pravi, si vlada želi, da bi nadzorne institucije opravile svoje delo in javnost seznanile s svojimi ugotovitvami, kdo je sprožil preiskavo, pa v tem trenutku ni pomembno.

Finance: Finci Erjavca postavili na laž Finance so poročale, da je ob včerajšnjem obisku v Sloveniji vodja Patrie Jorma Wiitakorpi Karla Erjavca postavil na laž kar se tiče vztrajanje pri posredniku. "Po državah je različno, nekje država določi podjetje, ki je sposobno izpeljati tak posel, ali pa ima seznam takih podjetij," je za časnik povedal Wiitakorpi. Erjavec je vseskozi namreč trdil, da so posrednika pri poslu zahtevali Finci.

Mladenov: Želimo si le poštene konkurence Predstavnik Patrie v Sloveniji Andrey Mladenov je glede pisma o nameri za proizvodnjo oklepnikov 8X8 med predsednikom uprave Viator & Vektorja Zdenkom Pavčkom in ministrstvom za obrambo leta 2004 dejal, da Patria zgodbe ne pozna niti je ne zanima. "Želimo si le poštene konkurence - to je pomembno," je dejal.

"Viator & Vektor bi posel dobil brez konkurence"

Ob sredinem obisku predsednika uprave finske Patrie Jorme Wiitakorpija je Mladenov povedal, da se v politiko podjetje Patria sicer ne vtika. Poudaril pa je, da je bil namen pisma o nameri ta, da bi Viator & Vektor v primeru, če bi tedanja vlada nadaljevala svoj mandat, posel dobil brez kakršne koli konkurence.

Na Finskem bo izdelanih 10 oklepnikov patria Poudaril je, da je bila v tem primeru v postopku naročila pač izbrana Patria. Kot je pojasnil, so bili njihovi oklepniki "številka ena" na vseh testiranjih doslej.

Ob tem je še povedal, da bo na Finskem izdelanih 10 oklepnikov patria AMV 8X8, vsi ostali pa bodo izdelani v Sloveniji. Prvega bo Slovenska vojska dobila septembra letos, do konca leta pa jih bo skupno izdelanih 13.

Peče: Aktivnosti finskih preiskovalnih organov nakazujejo na resnost obsega korupcije Poslanec Lipe Sašo Peče je v izjavi za javnost zapisal, da je po mnenju vlade "nemogoče oziroma celo nepojmljivo, da bi se lahko kdo okoriščal v slovensko-finskem poslu". V PS Lipa pa so, kot je zapisal Peče, prepričani, da ravno aktivnosti finskih preiskovalnih organov nakazujejo na resnost obsega korupcije in kraje v povezavi z nakupi orožja.

Rotis: pri izbiri poddobavitelja nismo imeli vloge Direktor Rotisa Ivan Črnkovič je še pred obiskom Wiitakorpija povedal, da pri izbiri poddobavitelja niso imeli "nikakršne vloge", ampak so Patrii pomagali le v smislu slovenske zakonodaje.