Četrtek,
12. 6. 2014,
12.08

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 6. 2014, 12.08

8 let, 9 mesecev

Kdo je Bojan Petan?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Leta 1961 rojeni pravnik in politik Bojan Petan, ki je bil član Državnega sveta RS med letoma 1997 in 2002, je trenutno predsednik uprave Državne založbe Slovenije, Term Čatež in časnika Dnevnik.

Pred tem je Bojan Petan deloval v družbi za upravljanje LB Maksima, bil je tudi predsednik občinskega odbora LDS v Brežicah. Mediji ga že vrsto let povezujejo z mnogo aferami, znani so apetiti DZS, ko je želela prevzeti Mladinsko knjigo.

Sporne prodaje podjetij DZS je dobila Založbo Obzorja, ki je končala v stečaju. Petan je bil lastniško prisoten v Večeru, kupoval je Mladino, imel radijske postaje. Mediji so pisali tudi o sporni prodaji dveh nekdanjih podjetij Rajka Janše, v katerega naj bi bila vpletena tako Petan kot Franci Zavrl.

DZS je namreč kupila 90 odstotkov podjetja Promart Design leta 2007, a ga je DZS po Petanovih besedah leta 2010 prodala naprej. Zaradi tega tudi ni kupila drugega podjetja Rajka Janše Atacama.

Petan naj bi obvladoval celotno skupino Finance so lani pisale tudi o lastniški sestavi DZS, kjer naj bi se potihoma zgodil prevzem lastništva hrvaške družbe Territorium, 58-odstotne lastnice Tehniške založbe Slovenije (TZS). Lastništvo naj bi prevzel Petanov svak Blaž de Costa, ki je tudi direktor TZS, a je pozneje pojasnil, da je bila pogodba razveljavljena.

V megli navzkrižnega lastništva DZS in njegovih hčerinskih družb v javnosti velja prepričanje, da Petan skupino obvladuje. Je tudi večni predsednik uprave zgoraj naštetih podjetij, za kar naj bi po pisanju Financ leta 2012 prejel skupno okoli 540 tisoč evrov bruto.

Težave DZS in reprogram posojil DZS se je sicer leta 2012 znašla v škripcih zaradi okoli 150 milijonov evrov dolga, ki ga ni mogla odplačevati.

Družbo za upravljanje terjatev bank so očitno prepričali v reprogramiranje posojil skupini DZS, ki 19 bankam skupno dolguje okoli 150 milijonov evrov. Tako so NLB, NKBM in Abanka na slabo banko prenesle 52 milijonov evrov terjatev do DZS.