Sreda, 5. 3. 2014, 14.11
8 let, 7 mesecev
Kdo bo odgovarjal za nepravilnosti pri odvzemu otrok
Včeraj smo poročali, da je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pred dnevi ugodilo pritožbi zakoncev Šavli iz Škofje Loke in tako sklenilo, da se mora njunih sedem mladoletnih otrok, ki jima jih je center decembra lani začasno odvzel, vrniti k staršem.
Center namreč ni imel pravne podlage oziroma je sprejel napačno ugotovitev, da je začasni odvzem otrok treba izvesti takoj in brez dokaznega postopka, ker naj bi starši to sicer preprečili. Razvoj dogodkov je pokazal, da ugotovitev ni imela nobene podlage, saj so starši "odreagirali popolnoma normalno in čeprav se niso strinjali, so se zavedali, da je za otroke slabše, če bi se upirali in skrivali", pojasnjuje Pogačnik.
Prav tako center ni upošteval razvoja dogodkov. Tako so staršem očitali, da vzgoja in določitve staršev slabo vplivajo na njihovo izobraževanje, ni pa upošteval, da so starši leta 2013 prekinili šolanje doma in šoloobvezne otroke vpisali v šolo.
Direktorica CSD Škofja Loka Ivana Košir Erman odgovarja, da je odvzem otrok najtežji ukrep, za katerega se odločijo v skrajnih primerih, ko je ogrožen otrokov psihosocialni razvoj. Rešitve vedno najprej iščejo v okviru socialne mreže, kjer se otroci počutijo varne in je za njih dobro poskrbljeno. Če to ni možnomogoče, iščejo drugo ustrezno namestitev.
Glede iskanja odgovornih na pristojnem ministrstvu konkretnega primera ne komentirajo.
Zaradi pomislekov o morebitni spornosti postopka so zadevo preverjali tudi pri varuhu človekovih pravic, kar sicer ni njihova praksa. Razlogov za njihovo ukrepanje niso našli. Po odločitvi ministrstva so izrazili upanje, da so bili razlogi, na podlagi katerih je center ugotovil ogroženost otrok, odpravljeni.
Kot pravi, otroci in starši od pregona ne bi imeli nič, za to, da se taki primeri ne bi ponavljali, pa so odgovorne nadzorne državne institucije. "Ni potrebe, da starši nadomeščajo vlogo tistih, ki so tukaj za nadzor," meni Pogačnik.