Ponedeljek,
27. 8. 2012,
18.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 8. 2012, 18.38

8 let, 8 mesecev

Kdo bo novi varuh človekovih pravic?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik republike Danilo Türk je izdal poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic, ki ga je urad predsednika že posredoval v objavo uradnemu listu.

Sedanji varuhinji Zdenki Čebašek-Travnik se mandat namreč izteče 22. februarja 2013.

Čebašek-Travnikova bi nadaljevala s svojim delom Kot so pojasnili v uradu predsednika republike, je treba predloge za možne kandidate uradu poslati v roku 45 dni po objavi v uradnem listu. Čebašek-Travnikova je pred tem že povedala, "da bi v primeru, če bi ji bila ponujena možnost podati soglasje h kandidaturi za vnovičen mandat, soglasje najverjetneje dala".

Postopek za izvolitev varuha se mora sicer v skladu z zakonom začeti najpozneje šest mesecev pred potekom mandatne dobe aktualne varuhinje. Tako je varuhinja 3. avgusta v skladu s predpisanim postopkom Türka obvestila, da se ji februarja izteče šestletni mandat. Od tega datuma je imel predsednik 30 dni časa za objavo poziva za zbiranje predlogov kandidatov.

Predsednik lahko predlaga kandidata tudi med tistimi, ki se niso prijavili na razpis Predlogi, ki bodo prispeli na poziv, morajo biti obrazloženi, posebej pa mora biti priloženo pisno soglasje možnega kandidata, da je kandidaturo pripravljen sprejeti, so pojasnili pri varuhu človekovih pravic. Kot so dodali, predsednik republike sicer nato lahko predlaga kandidata za varuha oziroma varuhinjo tudi med tistimi, ki se niso prijavili na razpis. Predsednik lahko teoretično predlaga več kandidatov, vendar to ni smiselno, ker je za izvolitev varuha potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev državnega zbora, dodajajo pri varuhinji.

Tudi zaradi potrebne dvotretjinske podpore je v navadi, da se predsednik republike pred odločitvijo o kandidatu posvetuje s poslanskimi skupinami. Državni zbor mora nato odločiti o predlogu predsednika v 45 dneh.