Ponedeljek,
3. 2. 2014,
12.58

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 3. 2. 2014, 12.58

9 let

Kakšne so pravice prostovoljnega gasilca?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Gasilci pomagajo v primeru požarov, prometnih nesreč, ob nezgodah v delovnih okoljih, na domovih in predvsem ob naravnih katastrofah. Vse prostovoljno.

V dneh, ko je ledeni oklep ohromil Slovenijo in številni ljudje potrebujejo pomoč, so spet v prvi vrsti tisti, ki so na terenu in odstranjujejo predvsem podrta drevesa, omogočajo proste poti ter poskušajo razmere stabilizirati – poklicni in prostovoljni gasilci.

V Sloveniji je okrog 600 poklicnih gasilcev, ki delujejo v 13 enotah, še 500 pa jih je v industrijskih enotah. Največ poklicnih gasilcev je na območju Ljubljane.

V primeru nesreč in naravnih katastrof večinoma na terenu deluje več kot 130 tisoč prostovoljnih gasilcev.

Težava se pojavi pri delodajalcih Če se nesreča zgodi popoldne ali ponoči, načeloma težav z aktivacijo prostovoljnih gasilcev ni. Se pa pojavijo težave, ko je večje število prostovoljnih gasilcev potrebnih v službenem času, ko jih delodajalci ne pustijo iz služb.

Zakonodaja sicer predpisuje, da morajo delodajalci omogočiti delavcu, da zapusti delovno mesto za potrebe pomoči v nesrečah, vendar se pogosto dogaja, da ni tako. Predvsem v manjših podjetjih odsotnost od dela ni zaželena.

Tudi na Gasilski zvezi Slovenije (GZS) opozarjajo, da je odsotnost prostovoljnih gasilcev z dela pogosto težava, vendar se v organizaciji poskušajo organizirati tako, da to čim manj vpliva na njihovo operativno pripravljenost.

Nekaj ugodnosti za delodajalce Gasilci že več let opozarjajo na status gasilca, posebej na izostanek z delovnega mesta. Nekaj premikov se je sicer že zgodilo, delodajalec, ki zaposluje prostovoljne gasilce, lahko zahteva povračilo izpada dohodka v višini 20 odstotkov nadomestila plače (vključno s pripadajočimi prispevki in davki), ki jo je izplačal za čas gasilčeve odsotnosti.

Če se gasilec poškoduje na intervenciji, prvih 30 dni bolniškega dopusta ne plača delodajalec, ampak je to strošek države.

Eden izmed osnovnih predlogov, ki prihaja iz gasilskih vrst, je, da bi v davčno zakonodajo uvedli spremembe oziroma olajšave za prostovoljne gasilce, podobno kot je urejeno za delodajalce, ki zaposlujejo invalida ali tiste, ki iščejo prvo zaposlitev.

Prostovoljni in poklicni gasilci delujejo z roko v roki Poklicni gasilci so usposobljeni in šolani za delo, ki ga opravljajo. Nič manj pa niso usposobljeni prostovoljni gasilci, ki morajo za to, da lahko pomagajo v primeru nesreče, opraviti vsaj 180-urni osnovni tečaj in zdravniški pregled.

Prostovoljni gasilci se lahko vedno izobražujejo in nadgrajujejo svoje znanje, izkušnje pa pridobivajo tudi z gasilskimi vajami in manjšimi intervencijami.

Včasih se vse to zdi samoumevno in se pozablja na pridevnik prostovoljni. Vse aktivnosti pa gasilci počnejo v svojem prostem času in brezplačno.