Petek,
6. 9. 2013,
13.45

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 9. 2013, 13.45

9 let

Kakšna bo politična prihodnost Janeza Janše?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nakopičeni očitki bodo prizadeli Janševe možnosti, da prepriča sredinske volivce, pravi Aleš Maver. Matej Makarovič pa poudarja, da želi del akterjev v Sloveniji Janšo odstraniti iz politike.

Ob poročanju medijev o domnevno sumljivih finančnih transakcijah predsednika SDS Janeza Janše in njegove žene Urške Bačovnik Janša smo politične analitike povprašali, kako bodo ti očitki skupaj z nekaterimi preteklimi aferami vplivali na nadaljnjo politično pot prvaka SDS.

"Janševa priljubljenost v jedru volilne baze ne bo omajana" Aleš Maver meni, da bodo nakopičeni očitki zoper Janšo zelo prizadeli njegove možnosti, da prepriča sredinske volivce. "Ne glede na to, koliko so ti očitki utemeljeni, se zaradi njihove gostote pojavlja dvom tudi o še tako prepričljivih razlagah," pravi Maver.

Prepričan je, da za zdaj to ne bo moglo omajati Janševe priljubljenosti v samem jedru njegove volilne baze, bo pa zelo negativno vplivalo na možnosti, da bi prepričal potrebno število volivcev za volilni rezultat nad 20 ali 25 odstotkov.

"Janša se iz politike ne bo umaknil, dokler se ne bo za to sam odločil" "V zvezi z zadnjimi očitki je jasnega še veliko premalo, da bi lahko o tem postavljali kakršnekoli resne napovedi. Predvsem je učinek tovrstnih očitkov in afer obratno sorazmeren z njihovo pogostostjo in z opaznostjo želje pomembnega dela močnih akterjev v Sloveniji, da se Janšo nekako vendarle odstrani iz slovenske politike," pojasnjuje Matej Makarovič.

Po njegovih besedah se Janša ne glede na posamezne vzpone in padce svoje politične opcije iz politike ne bo umaknil toliko časa, dokler se ne bo za to sam odločil, morebitna cena, ki jo bo za to vztrajnost moral plačati on osebno in morda tudi njegova politična opcija, pa bo ob tem povsem sekundarnega pomena.

"Politiki bi morali biti vsem državljanom za zgled" Miha Kovač pa poudarja, da zadnji dogodki verjetno ne bodo resno vplivali na politično prihodnost Janeza Janše, saj je za njegove volivce "značilno, da vse očitke na njegov račun avtomatično razumejo kot zaroto stricev iz ozadja, medtem ko tisti, ki ga ne marajo, pogosto v naprej verjamejo vsemu, kar se mu očita in še čez". To se pa po njegovem dogaja, ker v Sloveniji nimamo skupnega vrednostnega sistema, s katerimi bi merili ravnanja politikov.

"Vsaj zame so tu reči preproste. Politiki bi morali biti vsem državljanom za vzgled glede transparentnosti prihodkov in plačevanja davkov. Zato bi morali biti njihovi odhodki enaki njihovim prilivom na tekoči račun, ki bi morali priti iz znanega vira, brez zamegljevanja s pomočjo prijateljskih, sorodstvenih ali političnih povezav. Tu je Janez Janša, skupaj z Zoranom Jankovićem, vsaj zame padel na zrelostnem izpitu. Z njima pa tudi dobršen del volivcev, ki v takem ravnanju očitno vidijo vrlino ne pa slabost," je sklenil.