Torek,
15. 10. 2013,
13.33

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 10. 2013, 13.33

7 let, 7 mesecev

Kako nekdo vdre v naš spletni bančni račun?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Uporaba spletnega bančništva je udobna, hitra in enostavna. Spletno bančništvo pa je tudi varno. Pogosto smo tisti najšibkejši člen sami uporabniki, ki nevede odpremo vrata zlorabam.

Uporaba spletnega bančništva je udobna, hitra in enostavna. Spletno bančništvo pa je tudi varno. Pogosto smo tisti najšibkejši člen sami uporabniki, ki nevede odpremo vrata zlorabam. Kako je torej videti rop bančnega računa v digitalni dobi? Kako nekdo vdre v naš spletni bančni račun? Naj se sliši še tako naivno, a mi sami napadalcu zaupamo geslo za dostop do računa.

Spletni uporabniki lahko sami storimo največ za zaščito našega bančnega e-računa.

1. Pred prijavo v spletno banko zapremo vsa okna trenutno odprtega brskalnika in na novo odpremo izbrani brskalnik, v katerem opravljamo vse svoje bančne storitve. Ko končamo, se vedno odjavimo iz sistema spletne banke oz. iztaknemo čitalec kartic in zapremo okno brskalnika.

2. Digitalnih certifikatov nikoli ne shranjujemo na disk računalnika, ampak na t. i. pametno kartico ali pametni USB-ključ.

3. En brskalnik uporabljamo izključno za prijavo v svojo spletno banko, za brskanje po spletu, nalaganje programčkov itd. pa uporabljamo drug brskalnik.

4. Vedno preverimo varnost povezave (HTTPS) in pravilnost naslova url, ko dostopamo do spletnega bančnega računa.

5. Pomembno je redno posodabljanje brskalnika, vseh vtičnikov in nameščenih programov. Protivirusni program je zgolj minimum zaščite in ne rešitev vseh težav.

6. Uporabljamo varne zaznamke (secure bookmark), kjer imamo kot zaznamek shranjeno spletno stran naše banke v obliki HTTPS.

7. Nikoli ne posredujemo svojih podatkov (digitalno potrdilo, številka kreditne kartice, geslo za spletno banko) na spletnih straneh ali prek elektronskih sporočil, saj naša banka tega nikoli ne bi zahtevala od nas.

Še več nasvetov o varnem e-bančništvu najdete na portalu www.varninainternetu.si