Jan Tomše

Petek,
16. 5. 2014,
16.31

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 16. 5. 2014, 16.31

8 let, 10 mesecev

Kako lahko postanete družini prijazno podjetje

Jan Tomše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Certifikat družini prijaznega podjetja izkazuje, da podjetje zaposlenim omogoča usklajevanje poslovnega in družinskega življenja. Kako ga lahko pridobite?

Letošnji prejemnik polnega certifikata za družini prijazno podjetje, to je podjetje, ki zaposlenim omogoča usklajevanje poklicnih obveznosti in zasebnega življenja, je Unicredit banka Slovenija.

Med zadnjimi dobitniki certifikatov (osnovni certifikat), ki jih podeljuje Zavod Ekvilib, je še 16 podjetij, med njimi so na primer podjetja Akrapovič, Coca-Cola HBC in Javno podjetje Vodovod – Kanalizacija.

Kaj prinaša certifikat Družini prijazno podjetje, v katerega se je od leta 2011 do danes vključilo več kot 200 podjetij in organizacij, in kako se lahko podjetja vanj vključijo, so nam pojasnili na Ekvilib Inštitutu, ki certifikate podeljuje v sodelovanju z ministrstvom za delo.

Kaj pomeni družini prijazno podjetje? Družini prijazna podjetja se zavežejo, da bodo sprejela določen nabor ukrepov, ki bodo zaposlenim olajšali usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Ukrepe, ki jih sprejmejo, morajo formalizirati z zapisom v podjetniške interne akte.

Kako podjetje stopi na pot uresničitve družini prijaznega podjetja? Podjetje skozi notranji postopek določi in uresniči izbrane cilje in ukrepe. Po notranji oceni se v podjetju s pomočjo zunanjega svetovalca odločijo za načrt vpeljave ukrepov, katerih cilj je:

- izboljšanje upravljanja delovnih procesov in - uvedba kakovostnega delovnega okolja, ki omogoča boljše usklajevanje poklicnega in družinskega življenja zaposlenih.

Kdaj podjetje prejme osnovni certifikat? V šestih mesecih. V tem času projektna skupina s pomočjo zunanjega svetovalca pripravi nabor ukrepov, ki jih bo v naslednjih treh letih vpeljalo podjetje. Ukrepe potrdi uprava, za vsakega od njih pa se pripravi načrt aktivnosti in časovnico. Nato podjetje po pozitivni oceni izvedbenega načrta implementacije izbranih ukrepov od revizorskega sveta pridobi osnovni certifikat Družini prijazno podjetje.

Kaj sledi? Sledijo tri leta, ko podjetje uresničuje zastavljeni načrt. V tem času podjetje oddaja letna poročila, katerih resničnost na letnem obisku preverja zunanji svetovalec podjetja.

Po treh letih se oceni, ali so bili zastavljeni ukrepi vpeljani in cilji doseženi. Če so bili cilji doseženi, podjetje pridobi polni certifikat. Ta se podaljšuje vsake tri leta za nadaljnja tri leta.

Kako se lahko podjetje vključi v postopek za pridobitev certifikata? Podjetja se v postopek prijavijo sama, certificirani podeljevalec pa jim z nasveti pomaga izbrati ukrepe, ki so zanje optimalni.

Slovenska podjetja in organizacije lahko pridobijo osnovni certifikat Družini prijazno podjetje s pomočjo sofinanciranja iz sredstev Evropskega socialnega sklada. Podjetja in organizacije, ki imajo najmanj deset zaposlenih, lahko pridobijo sredstva v višini 80 odstotkov celotnega zneska osnovnega certifikata. So za podjetja, ki se vključijo v postopek, predpisani kakšni obvezni ukrepi? Vsako podjetje se samo odloči za načrt ukrepov, s katerimi bo kot cilj zasledovalo boljše usklajevanje poklicnega in družinskega življenja zaposlenih. Ob vključitvi v postopek podjetju ni treba izbirati ukrepov, to sledi šele po pridobitvi osnovnega certifikata.

Podjetja, ki vstopajo v sistem, tudi ne tekmujejo med seboj. Podeljevalci certifikatov težijo zlasti k temu, da se izboljša trenutna situacija v podjetju, kakršnakoli ta že je.

Kakšni ukrepi sledijo po pridobitvi osnovnega certifikata? Pri tem, za katere ukrepe se bodo odločila, podjetja na eni strani tehtajo želje in potrebe zaposlenih, po drugi strani pa možnosti za njihovo uresničitev. Podlaga za izbor ukrepov je katalog, v katerem je nanizanih 76 ukrepov. Izmed teh podjetje izbere tiste, ki bodo najbolje ustrezali organizaciji in s katerimi bo lahko doseglo cilje, ki so si jih zadali.

Ukrepi so razdeljeni na osem področij:

- delovni čas, - organizacija dela, - delovno mesto, to je: prostorska prožnost delovnega mesta, - politika informiranja in komuniciranja, - veščine vodstva: strategija in filozofija vodenja, - razvoj kadrov, - struktura plačila in nagrajevalni dosežki, - storitve za družine.