Torek, 18. 2. 2014, 14.59
9 let
Kaj storiti, da starejši otrok ne bo okužil mlajšega?

Ko se po devetih mesecih toplega in varnega zavetja novorojenček rodi, običajno pride v skorajda enako varno okolje domov.
Dojenčka je zato treba varovati pred okužbami. Priporočljivo se je izogibati krajev, kjer je veliko ljudi, predvsem v času dihalnih okužb, pojasnjuje vodja zdravstvenega varstva predšolskih otrok, šolarjev in mladine v zdravstvenem domu Ljubljana Center Tatjana Grmek Martinjaš.
Ko gre mati v službo, otrok pa v varstvo, najpogosteje v vrtec, se ponavadi začne obdobje številnih bolezni.
Otrokov obrambni sistem je ob vstopu v vrtec tako še nesposoben dobre obrambe v skupini z do 15 enako starimi in imunsko nezrelimi otroki. Posledično ob bolezni enega običajno zboli skoraj vsa skupina.
Na dozorevanje odpornosti telesa ni mogoče vplivati. Če je otrok izoliran, se kratkoročno obolevanje sicer prepreči oziroma se preloži.
"Vsaj do starosti šest mesecev, dojenčka skrbneje varujemo, saj mnoge bolezni pri malih otrocih potekajo zelo težko," Grmek Martinjaševa, ki kot primer izpostavlja bronhiolitis, ki ga večji otrok lahko preboli samo s smrkanjem in kašljem, dojenček pa lahko zboli za hudo obliko, zaradi katere mora v bolnišnico. Včasih ga je treba tudi priključiti na umetna pljuča in uspavati, da okužbo preboli.
Razumljivo je, da je izpis večjega otroka za starše pogosto nemogoč, dodaja Grmek Martinjaševa in poudarja, da se zdravniki zavedajo, da se lahko zgodi, da otrok izgubi prostor v vrtcu ali da je plačilo enako ne glede na to, ali je otrok v vrtcu ali doma.