Četrtek,
29. 5. 2008,
19.19

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 5. 2008, 19.19

8 let, 8 mesecev

Justin Stanovnik: Presenetilo me je, da so mladi novinarji stopili v obrambo propadli diktaturi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Publicist Justin Stanovnik je ob predstavitvi svoje knjige Slovenija v senci nedokončane preteklosti dejal, da najbrž ne bi nikoli pisal, če ne bi bilo leta 1990.

Kot je še dodal, je prav tega leta doživel nekaj, kar si "nikoli nismo mogli predstavljati, da je množica mladih novinarjev stopila v obrambo propadli komunistični diktaturi". Stanovnik, sicer klasični filolog in urednik Zaveze, glasila društva Nova slovenska zaveza (NSZ), je prepričan, da je "bil jezik od totalitarizma poškodovan in je poškodovan še danes". Po njegovem mnenju je po koncu druge svetovne vojne v Sloveniji kulturo nadomestila ideologija.

Meni, da po drugi svetovni vojni "beseda ni bila več skupna". "Videli smo samo eno bolečino, ne pa vseh," je zatrdil. V skladu z načelom "beseda je skupna" bi se morala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik poleg tega, da se je zavzela za dan spomina na žrtve holokavsta, spomniti tudi na genocid v Kočevskem rogu, je dejal Stanovnik.

Neupravičen napad na krščanstvo Poudaril je tudi, da se je po letu 1990 zgodil "nenadni napad na krščanstvo". "Napad nanj je bil neupravičen, ker so katoličani nosili breme tega, kar se je dogajalo Slovencem v 20. stoletju," je zatrdil. Ob tem je opozoril, da so kritike o klerikalizmu popolnoma neupravičene, saj ga v Sloveniji ni.

"Komunisti niso bili poklicani v zgodovino, ampak so vdrli vanjo," je prepričan Stanovnik. Dodal je, da so komunisti konec sedemdesetih in v začetku osemdesetih ugotovili, da lahko vodijo boj proti zahodnemu svetu samo, če pri "zadnjih vratih" spuščajo prvine sistema, proti kateremu so se borili. Iz tega je izšel sklep o sestopu z oblasti, ki pa ga bi vodili sami komunisti, je še dejal Stanovnik.

Stanovnik z uvodniki izostril pogled na marsikaj Znanstveni sodelavec na Inštitutu za slovenske literaturo in literarne vede Matija Ogrin je na predstavitvi knjige dejal, da je Stanovnik s svojimi uvodniki v Zavezi "izostril pogled na marsikaj v tranzicijski družbi". Dodal je, da so ti uvodniki dragoceni in pomembni zato, ker je Stanovnik pomembne stvari iz časa revolucije, državljanske vojne in obdobja po drugi svetovni vojni "zmogel imenovati s pravim imenom".

Ob tem je izpostavil Stanovnikovo misel, da je revolucija pomenila izstop slovenskega naroda iz evropske civilizacije. Dodal je, da je Stanovnik ustvaril tako rekoč nov jezik, "jezik avtentične misli, ki nas razsvetli". "Jezik Nove slovenske zaveze je jezik zamolčanega sveta," je Ogrin še poudaril razmišljanje nekdanjega generalnega državnega tožilca Antona Drobniča.

Z drugo svetovno vojno se je svet obrnil na glavo Član NSZ Tine Velikonja je povedal nekaj podatkov iz Stanovnikovega življenja. Pojasnil je, da je avtorja predstavljene knjige spoznal leta 1940 na ljubljanski klasični gimnaziji. "Takrat še nismo slutili, da se bližajo hudi časi," je poudaril Velikonja. Dodal je, da se je z drugo svetovno vojno "svet obrnil na glavo".

Po besedah Velikonje je bila med drugo svetovno vojno "na območju t.i. Ljubljanske pokrajine edino Ljubljana na nek način varna, čeprav se govori, da naj bi bila koncentracijsko taborišče, ker je bila obdana z žico". Ko je Stanovnik leta 1944 vstopil k domobrancem, je bilo to za Velikonjo presenečenje. "A mi je odgovoril, da ljudje izven Ljubljane čutijo nasilje, Ljubljančani pa ne," je dodal.

Velikonja je povedal, da sta bila s Stanovnikom pred 63 leti ravno na današnji dan, 29. maja v transportu, ki so ga britanske zasedbene sile na avstrijskem Koroškem vrnile komunističnim oblastem v Slovenijo. Poudaril je še, da je Stanovnika tedanji režim odpustil kot profesorja, ker je kot vernik obiskoval maše.

Knjigo Slovenija v senci nedokončane preteklosti je izdala založba Družina.