Društvo za teorijo in kulturo hendikepa v primerjavi s podobnimi programi drugih društev prejme okoli dvakrat več sredstev, je dejal direktor Fiha Janez Jug.
Jug je na novinarski konferenci Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho) zavrnil očitke Društva za teorijo in kulturo hendikepa (YHD) glede financiranja njihovega društva. "YHD je najbogatejše plačano društvo za izvajanje socialnih programov," je zatrdil direktor fundacije in dodal, da YHD pri iskanju sredstev deluje po metodah družbenega pritiska.
Politika je doslej popuščala nekaterim invalidom
Pojasnil je, da je Fiho za leto 2008 YHD, katerega predsednica je Elena Pečarič, namenilo približno enako vsoto sredstev kot minulo leto, kar je okrog 146.000, čeprav da je društvo zahtevalo 76 odstotkov več denarja kot minulo leto. "YHD je v 14 odstotkih financiran iz Fiha, 86 odstotkih pa iz državnih sredstev," je še dejal Jug in dodal, da je tudi politika nekaterim invalidom doslej popuščala.
Prvotno namenjena sredstva pritožnikov so bila do odločanja zadržana
Po njegovih besedah se je YHD v skladu z novim zakonom o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije na nadzorni odbor Fiha pritožilo zaradi namenjenih sredstev. Kot še pojasnjuje Jug, je svet Fiha odločil, da bo o pritožbah odločal nadzorni odbor fundacije, kar je moral potrditi tudi državni zbor. Ta je po njegovih besedah o tem odločil šele februarja, do takrat pa na fundaciji o pritožbah niso mogli odločati, prvotno namenjena sredstva pritožnikov pa so bila do odločanja zadržana.
Država bo morala določiti, v kakšni meri bo financirala programe YHD
"Za pokrivanje potreb YHD bi bilo v skladu z zahtevami društva potrebnih več sredstev kot jih premore celoten državni proračun," je ocenil Jug. Obenem je bo morala država z zakonom določiti, do kakšne mere bo financirala tovrstne programe, kot jih ima YHD.
Fiho je v minulem letu financiral do 300.000 ljudi
Jug je predstavil tudi letno poročilo o delovanju fundacije v letu 2007. Po njegovih besedah je Fiho v minulem letu financiral med 200.000 in 300.000 ljudi, ki so bili vključeni v socialne programe, uporabljenih pa je bilo okrog 18 milijonov evrov. Kot je pojasnil, je 65 odstotkov sredstev namenjenih invalidskim organizacijam, 35 odstotkov pa humanitarnim.
Po njegovih besedah je Fiho nepogrešljiv v sistemu financiranja invalidskih in humanitarnih organizacij. "Kakršnokoli ukinjanje financiranja Fiha bi povzročilo socialni pretres na področju te problematike," je ocenil direktor fundacije.