Gašper Lubej

Petek,
26. 11. 2010,
12.23

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 11. 2010, 12.23

9 let

Je čas za združitev sindikata in društva novinarjev?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na Novinarskih dnevih je večina razpravljavcev podprla združitev Društva novinarjev Slovenije (DNS) in Sindikata novinarjev Slovenije, a je združitev malo verjetna zaradi pomislekov sindikata.

Na okrogli mizi o prihodnosti organiziranosti novinarske skupnosti v organizaciji DNS je predsednik društva in odgovorni urednik Mladine Grega Repovž (na zgornji fotografiji) ocenil, da sta tako društvo kot sindikat zaradi spremenjenih razmer v medijih oslabljena. Med upravami in uredništvi ni partnerskega odnosa, dialogi potekajo le takrat, ko se razmere zaostrijo do skrajnosti. Delovniki se podaljšujejo, zato so člani obeh novinarskih organizacij v posameznih medijih vse manj aktivni.

Repovž ocenjuje, da je glavna težava slovenskih novinarjev dejstvo, da nimajo ene, močne organizacije. Društvo novinarjev ima težo v javnosti, nima pa pooblastil. Na drugi strani je sindikat novinarjev z veliko manjšo javno prisotnostjo, ki pa ima kot sindikat tudi zakonska pooblastila za uveljavljanje pravic novinarjev. "Temeljni premislek bi moral biti, da vse te sile združimo v eno organizacijo," je dejal Repovž v sinočnji razpravi Ankaranu.

Predsednik novinarskega sindikata Iztok Jurančič se ni strinjal s to "diagnozo". Prepričan je, da sindikat v posameznih medijih deluje dobro, z združitvijo obeh organizacij pa ne bi nič pridobili, ampak v seštevku celo izgubili. Se je pa zavzel za ustanovitev novinarske zbornice, ki bi bila nadgradnja obstoječe organizacije novinarske skupnosti in bi delovala poleg društva in sindikata.

Zbornica bi prek zakona o medijih pridobila javna pooblastila in finančna sredstva, njena prednost bi bila tudi v samoregulaciji, saj bi se del pooblastil prenesel z države na zbornico. Ena od njenih nalog bi bila tudi urejanje konfliktov med uredništvi in upravami.

Repovž, pritegnila mu je tudi večina razpravljavcev, pa je ideji nasprotoval z argumentom, da bo lahko politika še bolj posegala v medije, saj bo zbornica ustanovljena z zakonom. Parlamentarna večina pa lahko zakon kadarkoli spremeni.

Novinar in urednik na Večeru Matija Stepišnik je opozoril, da so zbornice, denimo odvetniška in zdravniška, tarča novinarskih kritik, ker njuni člani ščitijo eden drugega, ne pa interesa javnosti.