Ponedeljek, 30. 7. 2012, 17.00
8 let, 8 mesecev
Janšev kabinet zanika zahteve glede govorcev ob Ruski kapelici
Ob tem navajajo, da je organizator slovesnosti objavil koncept prireditve, še preden so se uskladili, in tako koncept ni upošteval običajnega protokola ob organizaciji tovrstnih dogodkov.
Uvodni nagovor na nedeljski slovesnosti v spomin ruskim vojnim ujetnikom, ki jih je med prvo svetovno vojno zasul snežni plaz, je namreč imel predsednik Društva Slovenija Rusija Sašo Geržina, čeprav naj bi ga po prvotnih načrtih moral imeti zgodovinar Jože Pirjevec.
Ta je nato za spletni portal MMC dejal, da je iz kabineta predsednika vlade "prišel ukaz, da naj pri Ruski kapelici v imenu Društva Slovenija Rusija govori ali gospod Geržina, ki je pač predsednik društva, ali nihče drug". Zahtevo pa naj bi pogojevali z udeležbo vojakov na slovesnosti.
V uradu vlade za komuniciranje (Ukom) navajajo, da so program in aktivnosti pri izvedbi spominske slovesnosti usklajevali skupaj z organizatorji dogodka in da je bilo ves čas načrtovano, da bosta imela govor, kot častni pokrovitelj slavnostne prireditve, slovenski predsednik vlade Janez Janša in predsednik Sveta federacije Federalnega zbora Ruske federacije Jurij Leonidovič Vorobjov.
Glede na dejstvo, da se letos spominjamo tudi 20. obletnice vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama, je kabinet predsednika vlade predlagal, da imata pozdravni govor tudi predsednika oz. najvišja predstavnika organizatorjev, so navedli v Ukomu.
"Iz kabineta predsednika vlade torej niso bile postavljene zahteve glede govorcev, temveč smo želeli skupaj z organizatorji pripraviti koncept prireditve, ki je bil skladen z naravo in protokolom letošnje pomembne obletnice," navajajo v Ukomu in dodajajo, da so organizatorju objavili svoj koncept prireditve, še preden so se o tem prvič uskladili, in tako koncept ni upošteval običajnega protokola.
Sicer pa v kabinetu vlade nasprotujejo poskusu, da se iz spominske slovesnosti ob Ruski kapelici pod Vršičem, ki ima velik pomen za prijateljske odnose med Slovenijo in Rusijo, ustvari razpravo in delitve, ki jih Slovenija za svojo prihodnost ne potrebuje in ki ne doprinesejo h kakovosti odnosov med državama, so še sporočili iz Ukoma.
Ob tem dodajajo, da kabinet predsednika vlade nima pooblastil, da odloča o izkazovanju vojaške časti oz. udeležbi garde Slovenske vojske (SV) oz. častne enote RS na slovesnostih, saj je garda enota SV, njeno udejstvovanje oz. naloge pa opredeljujejo protokolarna pravila in pravila službe ter odredbe SV.
V PS vlado oz. predsednika vlade in njegov kabinet še opozarjajo, da nima takšnih pooblastil kot Vatikan, ki je dvema slovenskima škofoma prepovedal nastopanje v javnosti. Če se je omenjeno ravnanje res zgodilo, pa v stranki menijo, da je šlo za navaden primer cenzure.