Gašper Lubej

Četrtek,
12. 12. 2013,
12.48

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 12. 2013, 12.48

9 let

Janša: V vrhu tožilstva ščitijo najbolj odgovorne

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Očitno je padla odločitev, da se naredi vse, da se ohrani kontinuiteta, tudi tista, ki je pripeljala do takšnega stanja, je prepričan Janša.

Predsednik SDS Janez Janša je po sestanku s premierko Alenko Bratušek dejal, da "imamo eno in pol pozitivno novico in več slabih". In še: "Zdaj je vsaj na približno transparenten način ugotovljeno knjigovodsko-računovodsko stanje v bančnem sistemu. Pol dobre novice je napoved vlade, da bo šla do konca s privatizacijo bank. Upamo, da bodo obljubo izpolnili, čeprav je pomaknjena v prihodnost."

"Niso vsi politiki enako krivi" Janša je še dodal, da je največja slaba novica ta, da se je vlada odločila zgolj za krpanje bančnega sistema, ne pa za prenovo, posledično pa ne bo nobenih ukrepov glede menjav uprav in nadzornih svetov najbolj problematičnih bank. "Očitno je padla odločitev, da se naredi vse, da se ohrani kontinuiteta, tudi tista, ki je pripeljala do takšnega stanja. Ljudje, ki so imeli ključno vlogo pri kreiranju bančne luknje iz ozadij, očitno še vedno vodijo določene postopke." Janša je še omenil strateškega analitika v Banki Slovenije Nevena Boraka.

Glede krivde politikov za razmere v bančnem sistemu se Janša ne strinja, da so vsi enako krivi, kar je lahko izgovor za to, da se "stvari peljejo na kontinuitetni način". Če so vsi krivi, se namreč postavlja vprašanje, zakaj bi kogarkoli preganjali, takšno razmišljanje kritizira Janša. Dejal je, da je na razmere opozarjal novembra 2007, ko je njegova vlada napovedala boj proti politično-tajkunskim finančnim povezavam.

Številke so znane že od lanskega poletja V tožilstvu in sodstvu so se temu nasmihali in dejali, da ne bodo sledili političnim pozivom po pregonu tega kriminala, pravi Janša. Kot drugi primer pa je predsednik SDS omenil lansko leto, ko je tudi kot premier tožilstvu, protikorupcijski komisiji in policiji poslal poročilo Banke Slovenije, ki je "skoraj natančno zadelo številke, ki smo jih slišali tudi danes". Torej so številke znane že od lanskega poletja, pa se ni do danes še nič zgodilo, pravi Janša.

Dodaja, da "obstajajo informacije", da se v vrhu tožilstva ukvarjajo predvsem s tem, kako najhujše primere ovadb izločiti in obravnavati posebej. "Tako se tistim najbolj odgovornim ne bi nič zgodilo, v procesu pa so zgolj manjši posli."

Poslanska skupina SDS bo sicer zahtevala izredno sejo DZ v povezavi z odgovornostjo za bančno luknjo.

Lukšič: Odgovorne je treba poiskati Tudi predsednik SD Igor Lukšič se strinja, da je treba poiskati odgovorne za bančno luknjo, saj se to ne sme več dogajati. Če bi se namreč v kratkem zgodilo nekaj podobnega, bo Slovenija izgubila kredibilnost tudi navznoter. "Treba bo poiskati prave krivce in izreči ustrezne kazni. Ključno pa je dobiti ekipe, ki bodo bančni sistem naprej peljale tako, da ne bo več tovrstnih izgub," pravi predsednik Socialnih demokratov.

Na besede Janeza Janše o potrebi po zamenjavah v vodstvih bank pa se je Lukšič odzval takole: "Če Janša reče, da jih bo treba zamenjati, bo vladni strani to bistveno lažje narediti. Če bi vlada sama prišla s temi predlogi, bi namreč opozicija govorila, da se išče žrtveno jagnje." Predsednik Državljanske liste in notranji minister Gregor Virant podatkov o bančni luknji še ne želi komentirati.

"Pomembno je, da luknjo saniramo sami" Predsedniku DeSUS in zunanjemu ministru Karlu Erjavcu se zdi najbolj pomembno, da bo lahko Slovenija bančno luknjo sanirala sama: "Če bi prišla trojka, bi to pomenilo nižje pokojnine, manj javnega sektorja, odpuščanje ljudi. Zdaj je na vladi, da to zadevo izpelje do konca."

Novakova: Številk se ne smemo veseliti Predsednica NSi Ljudmila Novak je dejala, da se velikokrat zatakne pri izvedbi, zato pričakuje izpeljavo sanacije bank in ugotovitve odgovornosti za bančno luknjo: "Ne moremo in ne smemo se veseliti teh številk, ker gre za polovico državnega proračuna." Opozorila je še na nujnost oživitve gospodarske rasti.

Predsednik SLS Franc Bogovič pravi, da so številke glede bančne luknje pričakovane, enako velja za postopke dokapitalizacije bank. Predsednik ljudske stranke je razočaran nad odgovori glede (ne)ukrepov zoper vodstva bank, ki bodo dokapitalizirane. Veliko nejasnosti je tudi glede transparentnosti in javnosti prenosa slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank, je dejal.