Petek,
23. 5. 2008,
13.12

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 5. 2008, 13.12

8 let, 8 mesecev

Janša: Slovensko gasilstvo steber nacionalnega ponosa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik vlade Janez Janša je ob začetku 15. kongresa Gasilske zveze Slovenije (GZS) sprejel predstavnike te organizacije. Kot je poudaril Janša, je slovensko gasilstvo steber nacionalnega ponosa.

GZS je namreč po svoji usposobljenosti v samem vrhu Evropske unije. Premier je dejal, da je gasilska zveza dosti več, kot pove njeno ime. Po njegovih besedah je humanitarna organizacija, ki rešuje življenja, poleg tega pa so velikega pomena tudi izobraževalne, prosvetne in kulturne dejavnosti, s katerimi se ukvarja. Janša je izpostavil, da mnogokrat sliši primerjave med slovensko in evropskimi gasilskimi organizacijami ter da je slovensko gasilstvo glede tega v samem evropskem vrhu. Nazadnje se je njihova usposobljenost po besedah premiera pokazala ob poplavah v Železnikih.

Kot je povedal, sta se s predsednikom GZS Ernestom Eöryjem na današnjem sestanku pogovarjala o odprtih vprašanjih, povezanih z zvezo - o statusu gasilcev, o financiranju in o zdravstvenem varstvu. Pojasnil je, da bo z nastankom pokrajin na voljo nov vir za financiranje in za reševanje organizacijskih zadev.

Slovensko gasilstvo se je okrepilo Skupaj z Eöryjem sta tudi ugotovila, da se je slovensko gasilstvo v tranzicijskem času, ko se je Slovenija spreminjala, okrepilo in danes šteje preko 130.000 članov. Ob tem se je Janša predsedniku GZS - glede na to, da slednji svojo funkcijo v kratkem predaja nasledniku - zahvalil za vloženi trud.

Predsednik zveze Eöry je spregovoril o 15. kongresu GZS, ki se danes sicer začenja v Krškem. Kot je pojasnil, na tem kongresu predstavijo poročilo o opravljenem delu v minulih petih letih in naredijo načrt za prihodnjih pet.

Veliko je tudi gasilk in mladih gasilcev Predsednik meni, da so dosegli veliko. Med drugim se je povečalo članstvo v GZS in sicer iz 123.000 pred petimi leti na na 133.000 danes, je povedal. Po njegovih besedah je tudi pomembno, da je med njimi veliko gasilk in mladih. Na novinarsko vprašanje o razmerju sredstev, ki jih država na eni strani namenja vojski, na drugi pa gasilstvu, je premier Janša odgovoril, da je to razmerje uravnoteženo.

Türk in Erjavec na kongresu Gasilske zveze Slovenije

Predsednik republike Danilo Türk je imel danes v Krškem srečanje s predstavniki Gasilske zveze Slovenije, s katerimi se je pogovarjal o delovanju zveze in o položaju gasilstva v Sloveniji. Zatem sta se z ministrom za obrambo Karlom Erjavcem udeležila tudi 15. kongresa Gasilske zveze Slovenije.

Gasilska zveza Slovenije pomembna in tradicionalno močna organizacija V svojem pozdravnem nagovoru je Türk poudaril, da je Gasilska zveza Slovenije pomembna in tradicionalno močna slovenska organizacija, ki predstavlja pomembne vrednote te družbe. Kot je poudaril, njene pripadnike odlikujejo visoka usposobljenost, trdnost in velika predanost, ki se kaže v časih hude stiske, ko je treba pomagati tistim, ki so pomoči potrebni. Po besedah predsednika so za uspešno delo gasilcev pomembne priprave, ki omogočajo uspešen boj proti požarom, naravnim ujmam in drugim nevarnostim, v zadnjem času tudi nevarnostim, ki so posledica globalnega segrevanja.

"Za gasilce sta značilni vrednoti prostovoljstva in solidarnosti"

"Za gasilce sta značilni vrednoti prostovoljstva in solidarnosti, ki sta bistveni za naš napredek, saj družbi dajeta plemenitost in upanje," je še dejal Türk. Gasilska zveza Slovenije spada med najstarejše množične organizacije v Sloveniji in bo naslednje leto obeležila 140. obletnico obstoja organiziranega gasilstva pri nas.

Ta obletnica nas mora spominjati, da smo kot družba doživeli velike spremembe, vendar vrednoti prostovoljstva in solidarnosti še vedno ostajata, je dejal še predsednik republike. Zaključil je z besedami, da bo kot predsednik ohranil posluh za pomen gasilstva na Slovenskem in delegatom zaželel uspešen kongres ter še mnogo novih kongresov v prihodnje.

Minister za obrambo Karl Erjavec pa je v uvodnem nagovoru na kongresu dejal, da so rezultati preteklih prizadevanj na področju gasilstva že vidni. Kot je poudaril, so izpopolnili zakon o gasilstvu in zakon o varstvu pred požarom. Dopolnili so izvajanje javne gasilske službe v občinah tako, da je vanjo vključena celotna gasilska organizacija in izenačili položaj operativnih gasilcev. Zagotovili so tudi povezanost poklicnih in prostovoljnih gasilcev. Prednost pri razvoju pa, kot je povedal Erjavec, dajejo prostovoljnim gasilcem.

Erjavec za izboljšanje statusa prostovoljnih gasilcev

Erjavec je dejal tudi, da se mora gasilstvo krepiti kot najširša in kar najbolj razvita, med občinami pa usklajena splošna reševalna služba, ki lahko učinkovito pomaga ljudem prav v vsaki občini. Gasilstvo, zlasti prostovoljno, pa je neločljiva vsebina operativnega dela varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Zato Erjavec meni, da mora prizadevanje za izboljšanje statusa prostovoljnih gasilcev ostati stalnica tudi v prihodnje.