Nedelja,
27. 4. 2008,
15.15

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 27. 4. 2008, 15.15

8 let, 6 mesecev

Janša o problemih na meji: Dajmo priložnost komisijama

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Premier Janez Janša je komentiral sobotni shod za odstranitev cvetličnih korit na poti do doma Joška Jorasa v Sečovljah.

Janša, ki se zavzema za mirno rešitev spora s Hrvaško, je poudaril, da skušajo probleme reševati z meddržavnima komisijama. Cvetlična korita so posledica, ne vzrok Na novinarsko vprašanje, ali se je o sobotnem dogajanju že pogovarjal s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem, je Janša odgovoril, da o tem ni bilo govora. "Cvetlična korita namreč niso vzrok problema, ampak so posledica, in posledice poskušamo odpravljati z delom dveh meddržavnih komisij oziroma mešane meddržavne komisije. Ali bomo uspeli ali ne, bomo videli, v vsakem primeru pa je treba temu poskusu dati možnost in ne stvari zaostrovati," je poudaril.

Problema s shodom zagotovo niso odpravili

V oceni, ali so se po sobotnem dogodku poslabšala slovenska pogajalska izhodišča pri reševanju spora o meji, je Janša dejal, da tega problema s shodom zagotovo niso odpravili. "Težko bi rekli, da se je stanje izboljšalo, ampak tudi bistveno poslabšalo se ni. Tudi če bi cvetlična korita začasno odstranili, to ne bi bila rešitev problema, ker so samo posledica ne pa vzrok," je pojasnil.

Janša meni, da je slovenska policija ravnala korektno

Glede incidenta med udeleženci shoda in slovensko policijo je premier Janša dejal, da je policija ravnala "najmanj toliko prav in korektno, kot je v podobnih primerih v zadnjih 15 letih". "Sedanji direktor slovenske policije in sedanji minister za notranje zadeve sta to stanje podedovala, nista pa ga onadva ustvarjala. Kakršnokoli ravnanje, ki bi to stanje poslabšalo, je nesprejemljivo in nekateri so včeraj pozivali k takšnemu ravnanju," je še opozoril Janša.

"Temu ne bi dajal velikega pomena"

V tem kontekstu se je premier odzval tudi na poziv predsednika Zavoda 25. junij Marjana Podobnika, naj zaradi incidenta odstavi notranjega ministra Dragutina Mateja in generalnega direktorja policije Jožeta Romška. "Takšne zahteve srečujemo vsak dan za različne stvari in temu ne bi dajal velikega pomena," je dejal.

Joško Joras je zagrozil z gladovno stavko

Joško Joras je povedal, da mu hrvaški policisti ne pustijo, da bi se vrnil domov, brez da bi prečkal hrvaški mejni prehod, česar pa iz protesta noče storiti. Ker Joras ne more neovirano do svojega doma na levi strani Dragonje, je zagrozil, da bo v torek ob 12. uri začel gladovno stavkati. Od slovenske vlade zahteva, da posreduje in mu omogoči neoviran odhod domov. Do takrat pa bo, kot je povedal, spal kar na desnem bregu Dragonje, na prostem.

"Hočejo me prisiliti, da stopim preko hrvaške kontrolne točke, ki je zgrajena na slovenskem ozemlju, in da bi jim s tem dal legitimnost, da je to njihovo ozemlje," je Joras pojasnil razloge za početje hrvaških policistov. "Te priložnosti jim ne bom dal," je dodal.