Petek,
9. 5. 2008,
16.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 5. 2008, 16.09

8 let, 8 mesecev

Jambrek: Sklep o novi univerzi je bil sprejet po neveljavnem postopku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Svet za visoko šolstvo je obravnaval tudi zapisnika senatov za akreditacijo in za evalvacijo.

Predlagatelj nove univerze na Brdu pri Kranju Peter Jambrek je odprl vprašanje sklepa februarske seje senata za akreditacijo, da se dopolni vloga za ustanovitev nove univerze. Jambrek meni, da je bil sklep sprejet po neveljavnem postopku. Predlagatelj ustanovitve univerze na Brdu pri Kranju ocenjuje, da je bil sklep sprejet po neveljavnem postopku, saj so zanj glasovali trije člani, trije pa so bili vzdržani. "Vprašanje je, kako je bil sklep lahko sprejet, saj senati sklepe sprejemajo z večino vseh glasov. V tem primeru bi bilo potrebnih pet od devetih glasov članov senata," je poudaril Jambrek. Pisanski: Svet ne more posegati v odločitve senata Predsednik sveta Tomaž Pisanski je pojasnil, da svet ne more posegati v odločitve senata, saj je ta avtonomno telo. Predlagal je, da svet za visoko šolstvo o veljavnosti postopka pri sprejemanju omenjenega sklepa senata pridobi mnenje pravne službe. Rektor primorske univerze Rado Bohinc se je strinjal, da sklep senata za akreditacijo ni bil sprejet po veljavnem postopku. "Bistvo pri tem pa je, da sklep velja, dokler ni uradno razveljavljen," je poudaril. S slednjo trditvijo se je strinjal tudi Jambrek.

Rozman: Problem je, da naše univerze niso evropsko akreditirane

Svet za visoko šolstvo glede tega tako ni sprejel nobenega sklepa, temveč se je le seznanil z zapisnikom zadnjih sej senata za akreditacijo.

Člani sveta so razpravljali tudi o možnosti evalvacije visokošolskih zavodov v okviru evropskega evalvacijskega sistema. Podpredsednica senata Marinka Drobnič Košorok je izpostavila, da so šole izkazale pripravljenost za izdelovanje evalvacij. Kot je znano, se kakovost visokih šol sedaj preverja z zunanjimi evalvatorji.

Predsednik sveta Pisanski je predlagal, da bi se kakovost šol lahko določala tudi tako, da bi šole same podale evalvacijo oziroma nabor podatkov o svojem delu, rezultatih in dosežkih. "Svet za visoko šolstvo bi iz teh podatkov izoblikoval rang lestvice šol," je pojasnil. Po njegovih besedah "rang lestvica" ne bi bila absolutna, temveč bi služila predvsem lažjemu odločanju študentov pri vpisu na fakulteto.

Po mnenju rektorja mariborske univerze Ivana Rozmana je problem preverjanja kakovosti visokošolskih zavodov predvsem to, da naše univerze niso evropsko akreditirane. Svetniki so tako razpravljali o tem, kako vstopiti v register evropskega evalvacijskega sistema ENQA. Pri tem so sprejeli sklep, da svet na eni izmed naslednjih sej obravnava celosten pregled o evalvaciji visokega šolstva, predvsem o vpisu v register evropskega evalvacijskega sistema. Do takrat mora senat za evalvacijo pripraviti poročilo in možne korake do vpisa v register evropskega evalvacijskega sistema.