Petek, 23. 7. 2010, 11.24
8 let, 8 mesecev
Izbrisani imajo tri leta za ureditev statusa stalnega prebivališča
Jutri začne veljati zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje skupne države, torej zakon o izbrisanih. To pomeni, da lahko vsi, ki so bili 25. junija 1991 državljani nekdanje skupne države, pa niso imeli slovenskega državljanstva in so imeli stalno prebivališče v Sloveniji, na upravnih enotah zaprosijo za pridobitev dovoljenja za stalno prebivališče in posebno odločbo za nazaj, je pojasnila Nina Gregori, generalna direktorica Direktorata za migracije in integracijo na ministrstvu za notranje zadeve.
"V prvi fazi smo izdali dopolnilne odločbe tistim, ki imajo v Sloveniji urejen status tujca. Teh odločb je bilo v mandatu te vlade 2358, leta 2004 pa je bilo izdanih 4040 odločb," je povedala Gregorijeva. Kot je znano, je ustavno sodišče opozorilo, da zahteva opozicije glede referenduma o vprašanju izbrisanih ni dopustna.
"Naš cilj je ljudem posredovati čim več koristnih informacij, zato smo izdelali brošuro s potrebnimi informacijami, ki smo jih razdelili upravnim enotam in slovenskim veleposlaništvom v državah nekdanje Jugoslavije. Ta je sicer samo v slovenskem jeziku, a predvsem zato, ker morajo tudi izbrisani obrazce izpolniti v slovenskem jeziku. Je pa na spletni strani www.infotujci.si brošura prevedena v šest jezikov," je še dodala Gregorijeva. Informacije lahko ljudje dobijo tudi na telefonski številki 01/428 53 33.
Z novelo zakona je MNZ pristojnost za reševanje vlog prenesel na upravne enote, ravno ta teden pa se je tudi končalo usposabljanje 120 delavcev na upravnih enotah.
Izbrisani imajo tako od jutri tri leta časa za vložitev prošnje za ureditev statusa, lahko tudi po pošti ali prek pooblaščencev. V kolikšnem času bodo vloge rešene, Gregorijeva zaradi kompleksnosti zadeve ni mogla napovedati.