Petek, 28. 9. 2012, 11.11
9 let
"Indijansko poletje" idealno za nabiranje gob

Ob ugodni napovedi pa bo vrhunec še kar trajal, tudi v t. i. indijanskem poletju, ki se menda obeta v začetku oktobra. Sicer pa smo se o letošnji gobarski sezoni pogovarjali s predsedniki gobarskih društev treh največjih slovenskih mest: Jožetom Horvatom iz GMD Ljubljana, Slavkom Šerodom iz GD Lisička iz Maribora in Ano Ivanovič iz GD Bisernica iz Celja.
Sicer pa tudi sam meni, da je bila gobarska sezona do zdaj podobna lanskoletni. Kar pomeni, da je bilo pomladi sušno obdobje in posledično slaba rast marčnic in mavrahov. Ob koncu aprila je bilo že dovolj toplo in tudi padavine so pripomogle k rasti borovih gobanov in pozneje tudi prvih golobic v maju. V začetku poletja je bilo nekoliko več golobic, lisičk in prvih poletnih gobanov. Nato pa je sledilo dolgo sušno obdobje do sredine avgusta, ko so na območju Pokljuke, Jelovice in Karavank padle zadostne količine padavin, v nižinah pa je bilo padavin manj in s tem seveda gob. Sledilo je znova kratko obdobje suše do začetka septembra, po tem obdobju pa so bile spet obilnejše padavine v časovnih razmikih, kar je sprožilo obilno rast na Dolenjskem, posebej v Beli krajini, na Kočevskem, Pokljuki, Jelovici, Karavankah in tudi v okolici Ljubljane, opisuje potek gobarske sezone Jože Horvat.
V Gobarsko mikološkem društvu Ljubljana so letos pripravili veliko izletov po Sloveniji, skupaj s sorodnimi društvi ali pa samostojno, med drugim v Umag, Dolenjsko, na Golte, Pokljuko in Jelovico, še novembra pa bodo šli nabirat gobe v Torovo. Že uveljavljena dejavnost njihovega društva je priprava predavanj o gobah na medicinski fakulteti v Ljubljani, ob ponedeljkih pa tam pripravljajo tudi determinacije, pri katerih se lahko občani prepričajo, kaj so nabrali, kar je seveda nadvse dobrodošlo.
Velika projekta ljubljanskega GMD še naprej ostajata gobarski vikend v Mostecu na začetku septembra, ki se ga je tudi letos udeležilo veliko obiskovalcev, in ti so, po besedah Jožeta Horvata, v velikem številu prinesli gobe v določitev determinatorjem. Še večji odziv pa pričakujejo na bližnjem sejmu Narava in zdravje na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.
Ob "indijanskem poletju", ki bo očitno zaznamovalo vrhunec gobarske sezone, pa si lahko po besedah Slavka Šeroda obetamo predvsem veliko diverziteto gob, količine pa težko napove. Sicer pa pri njih velja, ko gre za Slovence, da gobarji spadamo med podobne "lažnivce" kot ribiči ali lovci.
Med svojimi stalnimi dejavnostmi v GD Lisička iz Maribora veliko pozornosti posvečajo izobraževanju, saj pripravljajo začetne in nadaljevalne tečaje spoznavanja gob, predavanja in delavnice o gobah, strokovne ekskurzije in razstave gob, vsak ponedeljek od junija do oktobra pa pripravljajo tudi mikroskopiranje gob.
V celjski Bisernici so letos pripravili pet strokovnih ekskurzij, na katerih člani sami člani poskušajo determinirati nabrane gobe, temu pa sledi strokovno predavanje. "Seveda pa ima vsak član društva možnost, da poišče determinatorja v društvu tudi po individualnem nabiranju. Ani Ivanovič, ki je največkrat kar sama najbolj iskana za determinacijo, se tak individualni način učenja zdi zelo dobrodošel, saj se določevalec lahko posveti le eni osebi. Večkrat pa jo pokličejo tudi drug gobarji, ki niso člani društva, ki želijo vedeti, kaj so nabrali.
Na že omenjeni tradicionalni razstavi na Celjski koči v okviru prireditve Gobarski gurmanski vikend so razstavili 195 različnih vrst gob in kot ocenjuje Ana Ivanovič, je bilo zanimanje ljudi zanjo veliko. Zdi pa se ji škoda, da ne bo več prav tako tradicionalne razstave v Planetu Tuš v Celju , kjer niso več zainteresirani zanjo, čeprav meni, da je pritegnila veliko ljudi, predvsem Celjanov, in je verjetno tudi prispevala k povečanju obiska v trgovinah Tuševega centra.
Po mnenju Jožeta Horvata iz GMD Ljubljana je gobarska kultura pri nas bolj na nizki ravni, ker še vedno srečujemo veliko pohojenih in obrcanih gob, predvsem strupenih. "Veliko je tudi onesnaževalcev, ki puščajo v gozdu mnogo embalaže (PVC-vrečke, pločevinke ...). Spremembe zakonodaje morajo slediti v smer zaščite ogroženih vrst, predvsem pa naj bo izvajanje zakonodaje učinkovito (sankcioniranje nabiranja v vrečke, uničevanje podrasti s palicami ...)," še meni Jože Horvat.
"Z zakonom je omejena dnevna količina gob na 2 kg po osebi, zato morajo inšpektorji kaznovati tiste, ki pretiravajo s količino," pravi Slavko Šerod iz mariborskega GD Lisička. Pa tudi sicer je po Šerodovem mnenju obnašanje gobarjev v gozdu zelo neprimerno, saj za seboj puščajo veliko smeti, še zmeraj pa tudi on opaža nabiralce z vrečko, kar je kaznivo, saj zakon zahteva nabiranje gob v zračni embalaži. In tudi obrcane gobe, a vendar manj kot v preteklosti.
"Sem proti omejevanju gibanja in nabiranja gob v zasebnih gozdovih, več truda pa bi morali predvsem posvetiti osveščanju. Zakonske okvire glede količine nabranih gob, zaščitenih vrst, vožnje v naravnem okolju in podobno že imamo, le nadzor bi moral biti intenzivnejši," je še prepričan Slavko Šerod.
"Slovenci nimamo nabiralske kulture. Naberemo toliko, kolikor lahko nesemo, če ne gre več v košaro, si slečemo majico, spodnjice oz. karkoli, kar imamo na sebi in nabiramo naprej, ker prtljažnik avtomobila pač mora biti poln. Tudi ni pomembno, da pobiramo vse mogoče zavarovane gobe, saj je moto takšen: če je ne bom pobral jaz, jo bo pa kdo drug. Gobe, ki jih ne poznamo, pohodimo, sploh strupene (še posebej rdeče mušnice), saj te nimajo v naravi kaj početi,"
Ivanovičeva ironično razlaga nabiralski moto slovenskih gobarjev in dodaja:"Imamo zakone, ki določajo način nabiranja gob, tudi zavarovanih, ni pa dovolj inšpektorjev, ki bi zakone izvajali in gobarje kaznovali zaradi kršitev. Občasno se inšpektorji pojavijo na Pokljuki ali Pohorju, vendar je pravzaprav vsa Slovenija gobarska dežela. Kar nekaj časa se je govorilo o naravovarstvenih nadzornikih, ki bi lahko bili iz naših vrst, a je glede tega vse potihnilo. Ti zdaj prihajajo le iz vrst gozdarjev, ki pa ne poznajo dovolj gob, še posebej ne zavarovanih. Morda pa bo Evropa kaj ukrepala, so nas namreč že večkrat opozorili na nepravilnosti," še opozarja Ana Ivanovič.
Glede pobud, da bi veljalo razmisliti o omejitvah oziroma prepovedi nabiranja gob v zasebnih gozdovih, pa Ana Ivanovič pravi, da če bodo lastniki to dosegli, bo pač treba zakonodajo spoštovati. Saj tako je tudi že zunaj, npr. na avstrijskem Koroškem. Meni pa, da bi moral zakon vendarle dovoljevati nabiranje gob v znanstvene namene tudi v lastniških gozdovih.
A brez zastrupitev žal tudi letos ni šlo: Iz Centra za zastrupitve Interne klinike UKC Ljubljana so nam povedali, da so v UKCL v zadnjih 14 dnevih zdravili 4 paciente, ki so se zastrupili z gobami. Že v začetku avgusta pa so z UKCL sporočili, da so zdravili 7 bolnikov zaradi zastrupitve z gobami (od tega 2 zaradi zastrupitve z vražjim gobanom, 5 z drugimi gobami, ki povzročajo gastrointestinalni sindrom), vsi pa so ozdraveli.