Četrtek, 20. 3. 2008, 13.24
7 let, 4 mesece
Hrvaški policisti na Sečovljah zavrnili novinarsko ekipo
Po Jorasovih besedah so policisti ekipo ustavili, odpeljali na kontrolno točko, popisali in jo na "neevropski način nagnali nazaj".
Jandroković: Hrvaška bo tudi v prihodnje posredovala na svojem ozemlju
Hrvaška ocenjuje, da incidenti ob meji, kot je bil sredin ob Dragonji, ne prispevajo k razvoju dobrososedskih odnosov, sicer pa bo naredila vse, da do njih ne pride več, je dejal hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković. Dodal je, da bodo hrvaški pristojni organi tudi v prihodnje na hrvaškem ozemlju ravnali po hrvaških zakonih.
Prvo formalno srečanje aprila na hrvaškem
Omenjeno srečanje mešane komisije, ki naj bi določila sporne točke ob meji med državama in pravni okvir za iskanje rešitve s pomočjo tretjega, je bilo sredi marca v gradu na Mokricah. Šlo je za srečanje "organizacijske narave v zvezi z bodočim delom komisije", prvo strokovno srečanje skupine v polni sestavi pa naj bi bilo aprila, predvidoma na Hrvaškem.
Hrvaški zunanji minister je tudi ponovil, da si Hrvaška želi urejati vsa bilateralna vprašanja s Slovenijo na "normalen, demokratičen in civilizacijski način".
Lipa in SNS ogorčena nad sredinim incidentom ob Dragonji
Poslanci Lipe so Janeza Janšo v zvezi s sredinim incidentom na levem bregu Dragonje naslovili zahtevo, da Slovenija kot trenutno predsedujoča EU ustavi pristopna pogajanja Hrvaške z EU.
Nad incidentom so ogorčeni tudi v SNS, kjer pa se zgražajo predvsem nad (ne)delovanjem slovenske policije.
"Neustrezna politika, ki ne sledi evropskim normam"
"Z agresivno politiko je Hrvaška dobesedno okupirala slovenska območja in na ta način omejila slovensko jurisdikcijo," so prepričani v Lipi. Za to pa je po njihovem mnenju odgovoren predsednik slovenske vlade, ki bi moral seznaniti Evropo s hrvaško "agresijo na slovensko ozemlje in njeno neustrezno politiko, ki ne sledi evropskim normam".
In Slovenija bi kot predsedujoča država EU morala "izvesti postopke za ustavitev predpristopnih pogajanj Hrvaške z EU", so prepričani v Lipi. "Dejstvo je, da ne gre zgolj za nerešena bilateralna vprašanja, marveč gre za delovanje države, ki žal še ni dorasla evropskim pravilom igre," še poudarja vodja poslanske skupine Lipa Barbara Žgajner Tavš v izjavi za javnost.
Jelinčič: Kakoje mogoče, da Hrvati izvajajo nadzor v Sloveniji?
Na ponedeljkov incident so se odzvali tudi v SNS, pri čemer pa je vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič kritičen predvsem do delovanja slovenske policije. Na notranjega ministra Dragutina Mateja je naslovil poslansko vprašanje, "kako je mogoče, da hrvaški policisti izvajajo nadzor nad slovenskim zemljiščem na levem bregu Dragonje" in zakaj niso ukrepali ter preprečili incident "ter zagotovili dostop slovenski uradni osebi na slovenski državni teritorij".
Pri tem Jelinčič izpostavlja tudi ravnanje policistov, ko je sam v Murski šumi prebarval slovenske mejne kamne na slovensko-madžarski meji s slovenskimi in EU simboli in prekril hrvaške oznake, policisti pa so nato podrobno preiskali novinarje komercialne televizije, ki so bili prisotni pri tem Jelinčičevem podvigu. "V času, ko so neznanci označevali kamne s kratico RH pa najbrž zgolj slučajno ni bilo nikjer nadzora s strani slovenskih pristojnih organov," pravi Jelinčič.
"Skrajni čas, da zaščitijo slovensko suverenost"
Ministra Mateja je Jelinčič zato pozval, naj okrepi nadzor slovenskega ozemlja in poveča število policistov na vseh mejnih kontrolnih točkah na meji s Hrvaško. "Prepričan sem, da je skrajni čas, da se s konkretnimi ukrepi zaščiti nedotakljivost in suverenost slovenskega teritorija," je še poudaril Jelinčič v svojem pisnem poslanskem vprašanju.