To sta sporočila poslanca SD Dušan Kumer in Miran Potrč. Horvat bo o zavrnitvi mandata v prihodnjih dneh tudi uradno obvestil Državno volilno komisijo.
Sprva je dejal, da bo o poslanski funkciji še premislil
Še popoldan namreč ni bilo jasno, ali bo Horvat funkcijo evropskega poslanca dejansko zavrnil, kot so se dogovorili v SD. Tudi po sestanku s predsednikom vlade Borutom Pahorjem je namreč povedal, da se bo v dveh dneh odločil, ali bo ostal na mestu državnega sekretarja ali bo zasedel mesto evropskega poslanca namesto Zorana Thalerja.
Kot je pojasnil, si sicer najbolj želi še naprej sodelovati pri izvajanju zakona o Pomurju, vendar pa predsednik vlade vztraja, da tega ne bo počel, dokler ne bo opran vseh sumov korupcije. Dela na izvajanju pomurskega zakona si, kot je dejal, želi bolj kot poslanskega mandata v Bruslju, a da si bo vseeno za odločitev, ali bo mesto v Bruslju prevzel ali ne, vzel še dodaten dan ali dva časa za premislek.
Andrej Horvat se je po sestanku s Pahorjem odpravil še na pogovor v poslansko skupino SD, kjer pa je poslancem potrdil, da se bo funkciji definitivno odpovedal.
Po sestanku je bila najbolj presenečena Mojca Kleva
Mojca Kleva je po srečanju Pahorja in Horvata povedala, ko je Horvat dejal, da bo o funkciji evroposlanca še premislil, da je nad razvojem dogodkov "presenečena" in da čaka na pojasnila.
Mojca Kleva je "presenečena, da se to vleče že več kot teden dni", saj je pričakovala, da bosta Pahor in Horvat "odprta vprašanja rešila že pred tednom dni". Povedala je tudi, da čaka na pojasnila, "v čem je bistvo problema".
"Horvat je uporabil neprimeren besednjak"
Medtem pa se je na Horvatovo izjavo, da bi "vrli uradniki" na protikorupcijski komisiji, ki preiskuje njegov primer, čim bolj kakovostno zaključili svoje delo, že odzvala protikorupcijska komisija. Ta opozarja na "neprimeren besednjak, ki ga je v razmerju do postopkov komisije uporabil Horvat". Govoriti o neodvisnem državnem organu kot o "vrlih uradnikih" in "o lovu na čarovnice" je za "visokega funkcionarja izvršilne veje oblasti nedostojno in v nasprotju z zahtevano osebno integriteto delovanja na takem položaju", so zapisali na komisiji.
Dodajajo še, da bo Horvat pred komisijo vabljen, ko bo to primerno z vidika učinkovitega zaključka postopka; medtem pa bo moral kot javni funkcionar "sprejeti dejstvo, da ne more preko medijev diktirati postopkov neodvisnih nadzornih organov ali organov odkrivanja in pregona".
Pahor je upošteval komisijo
Pahor je upošteval ponedeljkova priporočila komisije za preprečevanje korupcije, naj Andreja Horvata umakne z mesta vodje medresorske komisije za usklajevanje ukrepov razvojne podpore Pomurski regiji in Pokolpju. Po njihovem mnenju namreč ta skupina daje mnenja pristojnim ministrstvom pri izvajanju večjih javnih naročil in študij za izvedbo ukrepov iz pomurskega zakona, kar pomeni, da ima Horvat kot vodja te komisije stike z naročniki (ministrstvi), to pa so poleg preiskovanega suma njegove povezanosti s potencialnimi ponudniki okoliščine, ki lahko vplivajo ali ustvarjajo videz neobjektivnega opravljanja njegovih javnih nalog.
Nekdanji minister Gjerkeš je bil podpisnik spornih pogodb
Protikorupcijska komisija je sicer v petek sprožila prekrškovne postopke zoper osebe, odgovorne za sklepanje pogodb v okviru projekta Pomurje, je razvidno iz ponedeljkovega dopisa komisije Pahorju. Podpisnik spornih pogodb je bil nekdanji minister Henrik Gjerkeš.
Na službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) so potrdili, da so tudi oni v ponedeljek od protikorupcijske komisije dobili obvestilo, da je v zvezi s projektom Pomurje podanih več sumov nepravilnosti in konflikta interesov v zvezi z javnimi naročili, med drugim dejstvo, da že sklenjene pogodbe v nasprotju z zakonom ne vključujejo protikorupcijskih klavzul.
Komisija je sprožila prekrškovne postopke
Zaradi tega je komisija zoper odgovorne osebe v petek že sprožila tudi prekrškovni postopek. Za sklepanje pogodb na podlagi razpisov in javnih naročil v okviru pomurskega zakona je odgovoren predstojnik SVLR. V času sklepanja spornih pogodb s podjetji Oikos, Pribinovina, Pristop in Regionalno razvojno agencijo Mura, ki jih preučuje tudi protikorupcijska komisija, je bil to zdaj že nekdanji minister Gjerkeš. Ta je bil tudi podpisnik teh pogodb. Razpise pa je pripravil državni sekretar v kabinetu premiera Horvat.
Na SVLR in pri protikorupcijski komisiji drugih pojasnil zaenkrat ne dajejo.
Gjerkeš: Odgovorna je ministrica Duša Trobec Bučan
Gjerkeš je dejal, da o postopkih protikorupcijske komisije ni obveščen. Pojasnjuje pa, da je bila za pravno-formalno točnost dokumentov, tudi teh pogodb, odgovorna njegova državna sekretarka, zdaj ministrica Duša Trobec Bučan. "Jaz se kot strojnik v pravno pravilnost dokumentov nisem spuščal, ona pa je pravnica in sem ji zaupal," je dejal Gjerkeš.
Na SVLR sicer trenutno potekajo revizije sklepanja spornih pogodb, ministrica Trobec Bučanova pa je nedavno že pojasnila, da lahko v primeru ugotovljenih nepravilnosti pogodbe tudi razdrejo.