Torek,
14. 11. 2023,
10.44

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

Natisni članek

Natisni članek

gospodarstvo proizvodnja BDP

Torek, 14. 11. 2023, 10.44

1 leto

Gospodarska rast se je upočasnila: odpovedal predvsem izvoz

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79
proizvodnja v tovarni Adria Mobil | Pod črto je rast gospodarske dejavnosti v tretjem trimesečju vseeno nekoliko višja kot v prvih treh mesecih tega leta. | Foto STA

Pod črto je rast gospodarske dejavnosti v tretjem trimesečju vseeno nekoliko višja kot v prvih treh mesecih tega leta.

Foto: STA

Slovenski BDP se je v tretjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani realno okrepil za 1,1 odstotka, je danes objavil statistični urad. V devetih mesecih skupaj je bila medletna rast 1,3-odstotna. Po desezoniranih podatkih se je gospodarska dejavnost medletno okrepila za 1,6 odstotka, v četrtletni primerjavi pa nazadovala za 0,2 odstotka.

"V tretjem četrtletju smo zaznali umirjanje gospodarske dejavnosti," so pričakovanja pred današnjo objavo potrdili na statističnem uradu. Poleg upočasnjevanja, ki so ga statistiki zaznali že prej, je slovensko gospodarstvo v poletnem trimesečju utrpelo tudi šok zaradi posledic avgustovske ujme na podjetja v delu države.

V drugem trimesečju je bila namreč realna rast BDP po popravljenih podatkih 1,6-odstotna (prva ocena je govorila o 1,4-odstotni rasti), po desezoniranih podatkih pa se je BDP v pomladnem četrtletju okrepil za 1,7 odstotka (prva ocena je bila 1,6 odstotka). Na četrtletni ravni je BDP v drugem trimesečju medtem narasel za 1,0 odstotka.

Je pa pod črto rast gospodarske dejavnosti v tretjem trimesečju vseeno nekoliko višja kot v prvih treh mesecih tega leta in ob koncu 2022.

Upad predvsem pri izvozu

Podobno kot v prejšnjem četrtletju so statistiki tudi v obdobju od julija do septembra zaznali upad pri blagovni menjavi s tujino, je bil pa medletni padec bistveno bolj poudarjen.

Uvoz se je v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 12,1 odstotka, izvoz pa za 9,2 odstotka. A kljub temu je zunanjetrgovinski presežek v tekočih cenah znašal nekaj več kot 1,14 milijarde evrov in tako deloval spodbujevalno ter k rasti obsega BDP prispeval 2,4 odstotne točke.

Domača poraba je nazadovala za 1,4 odstotka, kar pa je bil precej manjši padec kot v prvih dveh trimesečjih, ko je dosegel okoli tri odstotke.

Končna potrošnja je predvsem zaradi 2,8-odstotne rasti porabe države zrasla za 0,2 odstotka, pri čemer je poraba gospodinjstev nazadovala za 0,8 odstotka, kar je najslabši rezultat po tretjem četrtletju lani.

Bruto investicije so se medletno zmanjšale za 6,1 odstotka, kar je prav tako bistveno nižji medletni padec kot v prvih dveh trimesečjih. V prvem so namreč nazadovale za 16,9 odstotka, v drugem pa za 15,0 odstotka.

K upadu je po pojasnilih statistikov vnovič znatno prispevalo zmanjšanje zalog, saj je njihovo zmanjšanje rast BDP oklestilo za 3,2 odstotne točke. V prvih dveh četrtletjih je bil ta negativen učinek celo pri okoli šestih odstotnih točkah.

Medtem so se bruto investicije v osnovna sredstva okrepile za 8,3 odstotka, s čimer se nadaljujejo letošnji ugodni trendi na tem področju. Največji vpliv so imele investicije v gradbene objekte.

delavci, strojegradnja
Novice IMF izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo, inflacija bo višja
denar
Novice Javnofinančni primanjkljaj v drugem četrtletju 3,7 odstotka BDP
rast BDP
Novice EBRD: Napoved rasti BDP enaka majski, negotovost pa ostaja