Aleksander Kolednik

Petek,
22. 2. 2013,
19.33

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 2. 2013, 19.33

9 let

Episcenter: SDS in NSi podpora raste

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Med političnimi strankami še vedno vodi SD. Stranki SDS in NSi sta edini, ki jima je podpora v primerjavi z januarjem zrasla. Vsem drugim parlamentarnim strankam je podpora padla.

Po podatkih javnomnenjske agencije Episcenter bi stranko SD volilo 22,6 odstotka vprašanih, SDS 17,1 odstotka, SLS 8,7 odstotka, PS 7,5 odstotka, DL 6,4 odstotka, NSi 5,2 odstotka, DeSUS pa 4,6 odstotka anketirancev. Vse parlamentarne stranke bi se tako, če bi bile volitve februarja, spet uvrstile v parlament.

49 odstotkov bi se zanesljivo udeležilo volitev Če bi bile volitve naslednjo nedeljo, se jih zanesljivo ne bi udeležilo 30 odstotkov anketirancev, verjetno se jih ne bi udeležilo 13 odstotkov, en odstotek ne ve, če bi šel na volitve, 8 odstotkov bi jih verjetno šlo, 49 odstotkov pa bi se zanesljivo udeležilo volitev.

Na vprašanje, ali vi osebno podpirate vlado Janeza Janše, je 21 odstotkov odgovorilo pritrdilno, 77 odstotkov nikalno, dva odstotka pa sta odgovorila z "ne vem".

52 odstotkov za projektno, 36 odstotkov pa za Janševo vlado Kdo ali kaj je po vašem mnenju najbolj vplivalo na to, da Janševa vlada razpada? 53,1 odstotek je prepričan, da Janša, ki ni pojasnil nekaterih navedb iz poročila KPK-ja oziroma ni odstopil. 21,6 odstotka meni, da je najbolj vplivalo samo poročilo KPK-ja o premoženjskem stanju predsednikov strank, 19 odstotkov pa pravi, da Virant, ki je takoj napovedal izstop iz koalicije, če Janša ne odstopi.

52 odstotkov sodelujočih v anketi meni, da bi bilo v tej situaciji najbolje, da se oblikuje projektna vlada z novim mandatarjem, nato pa naj sledijo predčasne volitve. 36 odstotkov se jih zavzema, da obstoječa Janševa vlada izpelje nujne projekte, nato pa gremo na volitve. 9 odstotkov meni, da bi bila boljša kakšna druga rešitev, 2 odstotka pa ne vesta, kaj bi bilo najbolje.

Pahor z najvišjim indeksom pozicije politikov Najvišji indeks pozicije politikov, ki je izračunan na osnovi poznanosti, ocene dela politikov in števila anketirancev, ki so politika ocenili najvišje med vsemi politiki, ima februarja predsednik države Borut Pahor, sledijo pa mu Radovan Žerjav, Gregor Virant, Andrej Vizjak, Franc Bogovič, Janez Šušteršič, Karl Erjavec, Tomaž Gantar in Ljudmila Novak.