Ponedeljek, 17. 3. 2008, 13.21
8 let, 8 mesecev
Do večnega življenja samo preko velikega petka
"Ustvarjeni smo za večno življenje, vendar je do njega mogoče priti samo po ovinku velikega petka," je zapisal Uran. Kristus je blizu trpečim in ljudem v stiski, je spomnil.
Čeprav bi ljudje radi živeli čim bolj polno življenje, se neprestano soočajo z ovirami, trpljenjem in smrtjo. Evharistični zakonitosti, po kateri mora vedno nekaj umreti, da drugo lahko živi, je podvržen tudi človek, čeprav jo težko dojame in še težje sprejme, je zapisal ljubljanski nadškof.
Erniša: Velika noč je zmaga človečnosti
Evangeličanski škof Geza Erniša je v svoji velikonočni poslanici vsem kristjanom voščil vesele in blagoslovljene velikonočne praznike. Ti po njegovih besedah pomenijo "zmago človečnosti in poraz vsega, kar v naše življenje ne sodi". Kot je zapisal Erniša, nas prava vsebina velike noči kliče k spoznanju, da je naša usoda potovanje k življenju.
Kramberger: Kristusovo vstajenje je preobrat zgodovine
Osrednje sporočilo velike noči je Kristusovo vstajenje od mrtvih, je v svoji poslanici zapisal mariborski nadškof in metropolit Franc Kramberger. Velika noč je v tem smislu "prvi dan novega stvarstva," saj je vstajenje "največji korak v prihodnost". Velika noč hkrati pomeni resnični dogodek, ki ovrednoti vsak kristjanov dan, je dodal Kramberger.
Slovenski škofje v velikonočnem voščilu, ki so ga poslali iz tiskovnega urada Slovenske škofovske konference, navajajo Sveto pismo: "Kdo nam bo odvalil kamen od vhoda v grob," so se spraševale žene, ko so hitele tisti "prvi dan tedna" navsezgodaj k Jezusovemu grobu. Toda presenečenje! Kamen je bil odvaljen, pečati odtrgani, stražarji so se razbežali. Grob je bil prazen in mladenič v belem oblačilu je rekel: "Ne čudite se! Jezusa iščete, Nazarečana, križanega. Ni ga tukaj. Vstal je, kakor je rekel. Poglejte kraj, kamor so ga položili."
"Če se ozremo po sedanjosti, zagledamo veliko kamnov, za katerimi je pokopano vsako upanje. V vsakdanjem življenju znamo na mnogo načinov zavaliti kamen in ga zapečatiti z izjavo: "Ne gre več! Ne morem več! Nič se ne da narediti! Ni več rešitve. Ni mogoče pozabiti! Ne morem odpustiti ..." To so kamni razočaranja, obupa in krivic, to so kamni sovraštva, nasilja, vojne in krvi. Kako veliki in težki so kamni brezbrižnosti, sodobnega liberalizma, naveličanosti, nevere ... Kdo nam jih bo odvalil?" se sprašujejo škofje.