Sreda, 3. 4. 2013, 18.36
9 let
Del civilne družbe poziva DZ k prekinitvi postopka sprememb referendumske ureditve

V DZ-ju je potekal pogovor predsednika državnega zbora Janka Vebra s predstavniki dela civilne družbe glede ustavnih institutov, ki se nanašajo na neposredno demokracijo.
Branimir Štrukelj iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja je izrazil strinjanje s tistimi člani civilne družbe, ki so bojkotirali sestanek, saj tudi sam absolutno nasprotuje sestanku, ki je bil v začetku sklican za zaprtimi vrati. Dejal je še, da je nabor vabljenih na sestanek bizaren, saj ni jasno, po kakšni logiki so bili nekateri deli civilne družbe povabljeni, nekateri deli pa ne.
"Zahtevamo, da DZ ustavi postopke spreminjanja ustave na tem področju in dopusti civilno razpravo, ki bo omogočila poglobljeno javno diskusijo," je dejal in nato zaradi nestrinjanja z ravnanjem DZ-ja protestno zapustil sestanek.
Elena Pečarič iz Društva za teorijo in kulturo hendikepa je povedala, da so ji pisno pojasnili, da besedila zakona, ki bo urejal referendume, sploh ni mogoče več spreminjati, zato se je vprašala, ali je ves sestanek samo nateg in iluzija.
Opozoril je še, da do zdaj še ni bilo nobenega govora o spremembah referendumske ureditve tako, da bi bilo mogoče na referendumu zakon tudi sprejeti in da bi bilo na referendumu mogoče zavrniti le del oziroma določen člen nekega zakona.
Veber je pojasnil, da bo besedilo referendumskih sprememb, ki je bilo sprejeto na seji ustavne komisije, šlo na odločanje v DZ, vendar ga je po njegovih besedah, dokler ni zakon obravnavan na seji DZ-ja, še vedno mogoče dopolnjevati.
Pred DZ-jem se je sicer zbralo nekaj deset protestnikov, ki so nezadovoljni zaradi načina vabljenja civilne družbe na pogovor z Vebrom in ker je je bila seja sprva predvidena kot zaprta za javnost.