Torek,
23. 9. 2014,
18.36

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 9. 2014, 18.36

9 let, 2 meseca

Danes v Danes: Se bodo slovenski vojaki bojevali proti Islamski državi?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V informativni oddaji Danes o srečanju predsednika Pahorja in predsednika ZDA Obame, o študentih, ki bodo ostali brez diplome, in o tem, ali se bodo slovenski vojaki borili proti Islamski državi.

Čez šest ur se bo predsednik republike Borut Pahor v New Yorku sestal z vrhovnim poveljnikom najmočnejše vojske na svetu, predsednikom ZDA Barackom Obamo. Slovenija očitno tudi s tem srečanjem dokazuje, da je pomemben del mednarodne koalicije proti skrajnim islamistom, tako imenovanim džihadistom, proti katerim ZDA prav danes začenjajo novo vojno. Hrvaški predsednik Ivo Josipović je že povedal, da Hrvaška svojih vojakov ne bo pošiljala v boj proti Islamski državi. Pojasnil je, da je Hrvaška le "v političnem smislu" del mednarodne koalicije proti skrajnežem. Kaj pa Slovenija? V parlamentu je ekipa Planet TV ujela predsednika državnega zbora Milana Brgleza in ga vprašala, ali bo Slovenija v boju proti islamski državi sodelovala tudi z našo vojsko. Ni trajalo dolgo, pa se je tudi v koaliciji čistih rok, ki jo je napovedoval Miro Cerar, že našel lažni magister. Jure Leben, novi državni sekretar ministrstva za okolje in prostor, bo moral zavodu za gradbeništvo vrniti 1.500 evrov razlike v plači, ker se jim je ob zaposlitvi pred letom dni lažno predstavil z osmo stopnjo izobrazbe.

Najmanj 200 študentov bo ostalo brez magisterija in doktorata. Gre za ljubljanske študente filozofske fakultete, FDV, ekonomske fakultete in dveh programov na primorski univerzi. Čeprav so pet let in več let opravljali vaje in izpite, njihova diploma ne bo veljavna. In kdo je odgovoren za tako nedopustno malomarnost? Odgovornost nosita obe univerzi, ki sta pozabili podaljšati veljavnost študijskih programov, čeprav jim to narekuje zakon o visokem šolstvu.

Voda in zemeljski plazovi, ki se zaradi razmočene zemlje zadnja dva tedna prožijo po državi in zasipajo tudi lokalne ceste, so močno načeli tudi cestišča. Denarja za popravilo in vzdrževanje cest pa je v proračunu dovolj le še do oktobra. Za prihodnje leto je namreč namenjenih samo dobrih sto milijonov evrov, kar pa ne bo zadostovalo niti za najnujnejša popravila.