Sreda,
26. 6. 2013,
18.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 6. 2013, 18.22

8 let, 8 mesecev

Danes v Danes: Kar naenkrat bi vsi želeli biti družbeno koristni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V informativni oddaji Danes o obisku princa Akišina in njegove žene, princese Kiko, o Mussomelijevem obisku partizanske bolnice Franja,otroški srčni kirurgiji, naši eliti, ki jo čakajo rešetke ...

Slovenija je v teh dneh močno pridobila žlahtnost. Pri nas sta na obisku kar dva para modre krvi. Že včeraj sta k nam prišla britanski princ Edward z ženo Sophie, danes pa sta tridnevni obisk pri nas začela še mlajši sin japonskega cesarja, princ Akišino, in njegova žena, princesa Kiko.

Očitno je nam, Slovencem, Japonska dokaj blizu vsaj glede tradicionalne hrane. Vedno več je namreč restavracij s sušijem, japonske delikatese pa pripravljamo tudi doma. Večinoma surove ribe in rahlo kiselkast riž tudi pri nas dojemamo kot zelo zdravo hrano.

Drugi par modre krvi, ki je na obisku v Sloveniji – britanski princ Edward, najmlajši sin kraljice Elizabete, in njegova žena Sophie –, je prav tako pri nas prvič. Grof in grofica Wesseška sta si ogledala središče Ljubljane, v Mestnem muzeju sta z navdušenjem preučevala najstarejše leseno kolo, popoldne pa sta na blejskem gradu celo tiskala.

Z Britanci nas, Slovence, veže veliko več kot le obiski modre krvi. Britanski kapital je zaslužen za to, da lahko na Petišovskem polju ohranjamo delovna mesta. Britanska družba Ascent Resources namreč vlaga denar v raziskave in pridobiva zemeljski plin v neposredni bližini Lendave. Tako je že 11 let oz. odkar so začeli sodelovati z Nafto iz Lendave.

Potem ko je obiskal Kočevski rog, je ameriški veleposlanik v Sloveniji, Joseph Mussomeli, danes obiskal še partizansko bolnico Franja. Ob obisku je izpostavil iznajdljivost in pogum partizanov. Presenetilo pa ga je predvsem to, da so v bolnišnici zdravili tudi tuje vojake, celo sovražne. S tem so po njegovem mnenju Slovenci pokazali veliko mero humanosti.

Tako občutljiva tema, kot je otroška srčna kirurgija, ni prežeta zgolj s korupcijo, kot je nedavno razkrila protikorupcijska komisija, ampak tudi z zajetnim seznamom nedorečenih pravil in standardov. Napakam in slabim odločitvam naj bi celo sledila smrt novorojenčkov. Vse to je v tistem dokumentu, ki so ga na kliniki pred javnostjo skrili. Do njega pa se je dokopala Ana Turk.

Medtem ko v Slovenijo prihaja elita, pa naša elita, vsaj za tako je še nedavno veljala, odhaja v zapor. Nekdanjemu prvemu možu Merkurja Binetu Kordežu so namreč včeraj vročili sodbo višjega sodišča. Še vedno sicer ni jasno, kdaj bo Kordež odšel v zapor, a po zakonu bi moral kazen začeti prestajati najpozneje v mesecu dni. Čaka ga šest let in pet mesecev za zapahi. Nekdanji člani Merkurjeve uprave so bili lani obsojeni zaradi oškodovanja Merkurja za nekaj več kot devet milijonov evrov. S Kordežem pa imajo nekaj skupnega tudi Hilda Tovšak, Ivan Zidar, Nataša Vodušek in Dušan Černigoj – tudi oni seveda nikakor ne želijo za zapahe. Zato so prav vsi sodišče zaprosili za alternativno prestajanje zaporne kazni. Najzanimivejše ob tem pa je to, da bi kar naenkrat vsi želeli biti družbeno koristni. A roko na srce, možnosti za korist družbi in ne zgolj sebi so imeli veliko. Svoje zgodbe pa so pisali drugače.