Gašper Lubej

Ponedeljek,
17. 5. 2010,
15.33

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 5. 2010, 15.33

7 let, 7 mesecev

Črna lista podjetij prazna

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na ministrstvu za finance so za SiOL potrdili, da so zadolženi za črno listo podjetij, ki imajo prepoved sodelovanja v postopkih javnega naročanja. Na listi ni nobenega podjetja, niti Ram Investa ne.

Črna lista nas je zanimala zaradi napovedi predsednika vlade, da bo nanjo uvrščeno podjetje Ram Invest Igorja Jurija Pogačarja, ki oddaja prostore Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU). Pahor je pred tedni dejal: "Ker nam pogodbenik ni dopustil, da bi pogodbo razkrili javnosti, sem se odločil, da v skladu z 21. členom uvrstimo njegovo podjetje na črno listo."

Pahor priznal, da uvrstitev na črno listo šele preučujejo Iz Pahorjevega kabineta so za SiOL pred dnevi pojasnili, da je premier z 21. členom mislil na zakon o vladi. Toda ta člen ne more biti pravna podlaga za uvrstitev na črno listo, saj govori le o načinu dela vlade, denimo o tem, v katerih primerih vlada sprejme uredbo ali odlok. Kljub omenjeni odločni izjavi o uvrstitvi Ram Investa na črno listo so pred dnevi v njegovem kabinetu previdneje zapisali: "Podjetje Ram Invest za zdaj ni na tako imenovani črni listi, saj vlada preučuje pravne možnosti glede zadeve."

Obrnili smo se na finančno ministrstvo, kjer smo dobili potrditev, da vlada ali predsednik vlade nimata pravice uvrstiti nekega podjetja na črno listo brez predhodne odločitve državne revizijske komisije, na kar je nedavno za SiOL opozoril predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Na ministrstvu pojasnjujejo, da tako imenovano črno listo predvideva zakon o javnem naročanju. Gre za seznam ponudnikov z negativnimi referencami, ki se v skladu z zakonom oblikuje na podlagi pravnomočne odločitve o prekršku državne revizijske komisije.

Kako poteka postopek uvrstitve na črno listo? Postopek uvrstitve na črno listo oziroma na seznam ponudnikov z negativnimi referencami poteka takole: naročnik javnega naročila mora najkasneje pred podpisom pogodbe preveriti obstoj in vsebino podatkov iz najugodnejše ponudbe. V primeru utemeljenega suma, da je ponudnik podal neresnično izjavo ali dokazilo, mora naročnik, lahko pa tudi kdo drug, pred državno revizijsko komisijo sprožiti postopek o prekršku.

Črna lista podjetje izloči za od tri do pet let Le v primeru pravnomočne odločitve državne revizijske komisije se lahko ponudnika uvrsti na črno listo, ki je dosegljiva na spletni stani finančnega ministrstva http://www.mf.gov.si/slov/javnar/ponud_ neg_reference.htm, na njej pa trenutno ni nobenega podjetja. Če je ponudnik na dan, ko se izteče rok za oddajo ponudb, uvrščen na seznam ponudnikov z negativnimi referencami, ga mora naročnik izločiti iz konkretnega postopka javnega naročanja. Tak ponudnik se nato za dobo treh ali petih let, odvisno od predmeta javnega naročila (blago, storitev ali gradnja), izloči iz vseh postopkov javnega naročanja, pojasnjujejo na finančnem ministrstvu.

To praktično pomeni, da Ram Investa kljub želji predsednika vlade ne bo mogoče uvrstiti na črno listo, saj se je rok za oddajo ponudb za najem prostorov za NPU že iztekel, podpisana je pogodba o najemu, pred tem pa nihče ni sprožil postopka pred državno revizijsko komisijo. Edina možnost za uvrstitev Ram Investa na črno listo bi torej lahko bili morebitni prihodnji Pogačarjevi posli, a le v primeru, da bi podjetje v postopku javnega naročanja navedlo neresnično izjavo ali dokazilo.