Četrtek,
17. 4. 2008,
20.55

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 4. 2008, 20.55

8 let, 6 mesecev

Člane OZP zanimalo področje obrambne in varnostne politike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Matjaž Šinkovec je odgovarjal na vprašanja članov OZP.

Člani odbora DZ za zunanjo politiko so Šinkovca spraševali predvsem o stališčih Slovenije do vprašanja postavitve ameriškega protiraketnega ščita v Evropi in o stališčih države glede povabila Makedonije v zvezo Nato na nedavnem vrhu zavezništva v Bukarešti. Anderlič: Slovenija je podprla ZDA in zanikala vlogo predsedujoče Tone Anderlič (LDS) je Šinkovca vprašal, zakaj je Slovenija na nedavnem vrhu zveze Nato v Bukarešti kot predsedujoča EU in s tem tudi predsedujoča na področju evropske varnostne in obrambne politike imela drugačna stališča kot "nekatere pomembne članice EU". Kot je še pojasnil Anderlič, gre predvsem za stališča glede gruzijskega in ukrajinskega približevanja Natu. "Slovenija je povsem podpirala ZDA in absolutno zanikala tisto vlogo, ki jo kot predsedujoča ima," je menil Anderlič.

"Slovenija je prva podprla Ukrajino"

Šinkovec je pojasnil, da se znotraj Nata članice EU nikoli ne usklajujejo. "So povsem svobodne, da oblikujejo svoje stališče. Pravzaprav v okviru Nata celo obstaja nenapisano pravilo, da poenotenja v skladu z evropsko obrambno varnostno politiko ni," je povedal Šinkovec in dodal, da pri vprašanju Gruzije in Ukrajine Slovenija ni sledila politiki ZDA. Kot je še pojasnil, je Slovenija kot prva na vrhu Ukrajina-Nato izrazila podporo želji Ukrajine, da ta vstopi v akcijski načrt za članstvo. "Tej politiki je doslej sledila in prepričan sem, da je to dobra politika. Pomembno je, da te države storijo vse, da se približujejo standardom, ki jih imamo mi, in da imajo enkrat v prihodnosti tudi možnost, da postanejo članice Nata," je še dodal Šinkovec.

"Makedonijo podpiramo na vseh področjih"

Ob tem je državni sekretar na MZZ tudi povedal, da ni mnenja, da bi imela Slovenija na nedavnem vrhu Nata do vprašanja povabila za vstop Makedonije mlačen odnos, kot je to na današnji seji ocenil Anderlič. "Slovenija je ena tistih držav, ki je Makedonijo v zadnjih letih podpirala na vseh področjih, in bili smo mnenja, da naša država lahko maksimalno prispeva k temu, da Makedonija postane članica Nata. Slovenija se je ves čas zavzemala za to, da pride do vabila," je še dejal Šinkovec.

Juri: Začenja se nova oboroževalna tekma Aurelia Jurija (SD) je zanimalo, kakšno je slovensko stališče do postavitve ameriškega protiraketnega ščita v Evropi. "Ta zgodba zaradi pritiskov, ki jih vršijo ZDA, in dogovorov, do katerih prihaja s Češko in Poljsko, ter zaradi nesporazumov z Rusijo, neizpodbitno začenja novo oboroževalno tekmo na evropskih tleh," je bil prepričan Juri. Poleg tega ga je zanimalo tudi, ali ima Slovenija identificirane "malopridne države", ki naj bi predstavljale grožnjo in zato tudi potrebo po postavitvi protiraketnega ščita v Evropi.

"Slovenija nima seznama malopridnih držav"

Šinkovec se ne strinja, da se s tem začenja nova spirala nevarnega oboroževanja na evropskih tleh. Poleg tega je tudi pojasnil, da Slovenija nima nobenega seznama "malopridnih držav" in da pri tem vprašanju ne gre zgolj za določene države. "Gre tudi za možnost terorističnih napadov. Prav gotovo je potrebno, da se države, kot je naša, zavedajo morebitnih nevarnosti, ki jim pretijo tudi iz ne neposredne soseščine," je dejal Šinkovec.

Jerovšek: Nekateri politiki želijo preprečiti vrh EU-ZDA

Predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS) se je v svojem vprašanju dotaknil junijskega veha EU-ZDA, ki bo potekal v Sloveniji, udeležil pa se ga bo tudi ameriški predsednik George Bush. "Mnogi se strinjajo, da je v delu slovenskega političnega prostora, ki ima jasen političen predznak, prisotna dobro organizirana iniciativa, katere cilj je preprečiti tak vrh," je dejal Jerovšek. Po njegovem mnenju bo to srečanje izjemno pomembno za Slovenijo in za njeno razpoznavnost. "Seveda na podlagi nekaterih ravnanj in na podlagi nekaterih člankov ocenjujem, da se bodo za dosego tega cilja uporabila vsa sredstva. Zaskrbljujoče je predvsem to, da si nekateri želijo uporabiti tudi več kot zgolj demokratična sredstva," je bil še zaskrbljen Jerovšek.

"Za varnost bo poskrbljeno" Šinkovec je ob tem izrazil prepričanje, da bo predsednik ZDA sprejet tako, kot je bil predsednika ZDA v Sloveniji sprejet vedno. "Prepričan sem, da bo tudi za ustrezno varnost postorjeno vse potrebno in glede tega nimam posebnih skrbi," je še dejal Šinkovec.