Torek,
19. 2. 2013,
6.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 19. 2. 2013, 6.46

9 let

Čehovin: Če je dokument Sove pristen, bodo verjetno podane kazenske ovadbe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Komisija DZ-ja se bo do odtekanja in posredovanja tajnih podatkov nepooblaščenim osebam v Sovi in do zaposlovanja v agenciji opredelila šele po koncu notranjih preiskav v Sovi.

Komisija DZ-ja za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb se je sestala na dveh nujnih sejah, na katerih je obravnavala problematiko zaposlovanja v Sovi ter odtekanja in posredovanja tajnih podatkov nepooblaščenim osebam v njej.

Predsednik komisije Jerko Čehovin (PS) je po seji, na kateri so razpravljali o odtekanju podatkov, pojasnil, da so se dogovorili, da počakajo, da se v Sovi opravi notranji nadzor, ki naj bi bil končan do konca marca. Nato bodo, kot pravi, sklicali sejo komisije in obravnavali izsledke.

"Ne želimo govoriti na pamet, ampak želimo, da dobimo izsledke in se potem opredelimo do tega, ali je Sova v preteklosti kršila zakon in poizvedovala za nekaterimi ljudmi," je pojasnil in dodal, da bo nadzor pokazal, ali so res zapisovali podatke o osebah iz politike in ali je dokument, ki smo ga objavili tudi na Planet Siol.net, pristen. "Če je, bomo sprejeli nekatere sklepe in bodo verjetno podane tudi določene kazenske ovadbe," je še dodal.

Na vprašanje, ali se mu zdi vsebina dokumenta problematična, je odgovoril: "Seveda. Če ne bi bila problematična, se o tem sploh ne bi opredeljevali."

Sova zbirala podatke o osebah iz političnega življenja Nujno sejo zaradi problematike odtekanja in posredovanja tajnih podatkov nepooblaščenim osebam v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji so zahtevali koalicijski člani komisije in Rihard Braniselj (DL), in sicer zaradi zapisov, da so v Sovi konec leta 2011 zbirali podatke iz zasebnega življenja oseb iz političnega življenja.

Na Planet Siol.net smo namreč poročali, da je iz elektronskega dopisovanja v septembru 2011 med vodjo koprske izpostave Sove in nekdanjim direktorjem Sove Sebastjanom Selanom, v katerega je bil vključen tudi Sandi Bonaca, danes podpredsednik koprske PS, razvidno, da so sodelavci Sove v obdobju pred državnozborskimi volitvami večkrat zapisali, da se v njihovih podatkih pojavljajo osebe iz političnega življenja, policije in vojske.

Zanimivo je tudi, kako so v zvezi s temi podatki v Sovi ravnali: "Tukaj pa mislim, da mora vodstvo dati ustrezne usmeritve delavcem, kako naj postopajo. Problem je, ker gre za ukrep, ki je bil uveden s privolitvijo sodišča, in mislim, da je agencija dolžna sodišče korektno obveščati," je v dopisu vodji koprske izpostave Sove zapisal eden od sodelavcev. Ne glede na to ugotovitev pa v nadaljevanju zapiše, da "so bila v preteklosti večkrat prisotna navodila, da se takšne zadeve presliši ali se jih ne napiše".

Selan: Zapisati morajo popolnoma vse V Sovi so se tako očitno sami odločali, katere podatke zapisati in katerih ne. Kaj so morali pravzaprav beležiti, pa je razvidno iz zapisa sodelavca Sove, ki pravi, da "po tehtnem premisleku jaz ne nameravam iskati 15 dokumentov zato, da bi se jih primerjalo s preostalimi. /…/ da se za določene pogovore, ki se nanašajo na posamezna kazniva dejanja (izsiljevanje, pretepi, grožnje) ali ki nam povedo več o zasebnem življenju posameznega objekta (žena, ljubice, finančne težave, potovanja, aktivnosti, posel), podrobneje opiše".

Pri tem je Sebastjan Selan v dopisu vodji izpostave Koper in tudi Sandiju Bonaci jasen: "Ne obremenjuj se zaradi eksploatacije, zadevo morajo opraviti 100-odstotno. Pri KTT-ju pa sploh ni vprašanje. Zapisati morajo popolnoma vse! Če niso, zadeva ni opravljena dobro. Navodila so imeli popolnoma jasna."

Razprava tudi o zaposlovanju v Sovi Po končani seji, na kateri so razpravljali o zaposlovanju v Sovi, pa je Čehovin povedal, da je niso sklenili, ker med njenim trajanjem dobili informacijo, da je na Sovi prav takrat upravno-inšpekcijski nadzor nad kadrovsko problematiko. Sklep komisije je, da sedem dni po prejemu izsledkov sprejme sklepe v zvezi s tematiko, ki je bila na dnevnem redu, je dejal.

Pojasnil je, da je bila razprava na seji zelo obširna in plodna, pri čemer je poudaril, da je bilo sodelovanje direktorja Sove primerno. "Direktor je dal izjavo, da je kadrovanje zakonito in da bo tudi sam počakal izsledke inšpekcijskega nadzora, ki so ga uvedli na predlog sindikata."

Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bo inšpekcijski nadzor odkril kakršnekoli nepravičnosti, pa je odgovoril: "V tem primeru bomo zagotovo sprejeli določene predloge vladi. Če je bilo tako, upamo, da ni bilo, potem bo imel direktor Sove težave. Če pa so bile zadeve zakonite, bomo stvar sklenili s pozivom vsem stranem, da naj se delo v Sovi izvaja nemoteno, kakovostno in v korist države."

Sindikat opozoril, da je Črnčec pripeljal kadre, ki pripadajo "pravi politični opciji" Komisija je razpravo o problematiki zaposlovanja v Sovi sicer začela že januarja, vendar je ni končala, saj so želeli člani komisije slišati še pojasnilo direktorja Sove Damirja Črnčeca, ki je bil službeno odsoten. Sindikat vladne agencije Slovenije in anonimna ovadba direktorju namreč očitata nestrokovno in politično kadrovanje na Sovi.

Omenjeni sindikat je v dopisu, naslovljenem na nekaj najvišjih predstavnikov v državi, opozoril, da je Črnčec na večino zaradi upokojitev izpraznjenih delovnih mest pripeljal kadre brez ali z malo delovnih izkušenj, večina od teh pa naj bi bila zaposlena zaradi pripadnosti "pravi politični opciji". Prav tako naj bi izvedel premestitve štirih izkušenih uslužbencev Sove na drug državni organ – na ministrstvo za kmetijstvo in okolje ter na Agencijo RS za okolje.

Podobno Črnčecu očita anonimna prijava suma korupcije, naslovljena na Komisijo za preprečevanje korupcije. V prijavi je med drugim zapisano, da obstaja velika verjetnost, da pri zaposlovanju večine kandidatov niso upoštevali njihove strokovne usposobljenosti, temveč so jih zaposlili predvsem zaradi članstva v SDS. V Sovi so 18. januarja v sporočilu za javnost zagotovili, da podatki o zaposlovanju članov SDS niso resnični ter da so podatki o spornem zaposlovanju nepreverjeni in netočni.

Črnčec se sicer pri tem sprašuje, kdo je nepooblaščeno zbiral in zapisoval podatke o politični pripadnosti agentov Sove.