Četrtek,
29. 11. 2012,
12.19

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 11. 2012, 12.19

9 let, 2 meseca

Če nas je strah, da smo okuženi, opravimo test

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Z Zavoda za zdravstveno varstvo Celje so pred 1. decembrom, svetovnim dnevom boja proti aidsu, sporočili, da se je v njihovi ambulanti v 18 letih (od 1994 do 2012) testiralo več kot 3.600 ljudi.

Pri 18 posameznikih so ugotovili prisotnost HIV-protiteles. Od lanskega leta testiranje na okužbo s HIV na zavodu ni več brezplačno, a kljub temu obseg testiranja ni manjši. Po epidemioloških ocenah so v Sloveniji številni posamezniki okuženi z virusom HIV, a tega ne vedo, saj zaradi strahu ali drugih razlogov še niso opravili testiranja. Strokovnjaki javnega zdravja si prizadevajo, da bi vplivali na oblikovanje pozitivnega odnosa do testiranja in spodbudili ljudi, da testiranje na okužbo s HIV-om opravijo brez zadržkov.

Redna testiranja v primeru tveganih spolnih odnosov "V primeru tveganih spolnih odnosov priporočamo redna testiranja, ki jih je mogoče brezplačno opraviti tudi pri osebnem zdravniku. Zato ne oklevajmo: odločimo se za testiranje, če menimo, da smo lahko okuženi. Testiranje – brezplačno ali samoplačniško – je možno na številnih mestih v Sloveniji. Anonimno in brezplačno testiranje omogočajo tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC-ja v Ljubljani. Pri obvladovanju HIV-okužbe je zelo pomembno, kdaj je bila okužba odkrita. Prej ko je odkrita, prej lahko začne okuženi prejemati protivirusna zdravila, kar vpliva na počasnejše napredovanje okužbe v aids," je poudarila prim. dr. Alenka Trop Skaza, epidemiologinja z Zavoda za zdravstveno varstvo Celje.

V Sloveniji je v primerjavi s številnimi drugimi evropskimi državami obseg testiranja na HIV relativno majhen, a vendar se je v zadnjih desetih letih povečal. Če okužbo odkrijemo pozno, zamudimo priložnost za pravočasno in praviloma uspešnejše zdravljenje. Tveganje zgodnejšega razvoja aidsa in smrti je pri pozno odkriti okužbi večje. Oseba, ki ne ve, da je okužena, in ima nezaščitene spolne odnose, neovirano širi okužbo na svoje spolne partnerje. Zato je zelo pomemben novi preventivni pristop: testiraj in zdravi," je še poudarila prim. dr. Alenka Trop Skaza.

Precejšnje povečanje novoodkritih okužb V zadnjih letih se je v Sloveniji bistveno povečalo število novoodkritih okužb s HIV-om in bolnikov z aidsom. V letu dni pri nas odkrijemo od 40 do 50 okuženih, lani jih je bilo 55 (največ do zdaj), letos do 26. novembra je bila okužba odkrita pri 41 osebah. Zdravniki redno spremljajo 420 bolnikov z aidsom in okuženih s HIV-om. Največ primerov okužb je med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Okužba se širi predvsem zato, ker je popustil strah pred umiranjem. Najpogostejši vzrok prenosa okužbe je nezaščiteni spolni odnos z okuženo osebo. HIV-okužbe se širijo tudi na druge načine, ne le z nezaščitenimi spolnimi odnosi. Okužimo se lahko z okuženo krvjo ali krvnimi pripravki, s krvjo zaradi okuženih igel ali drugih instrumentov, s katerimi kožo prebadamo. Okuži se lahko otrok pred porodom ali med njim ali z okuženim materinim mlekom.

Še vedno pa se je pred aidsom v največji meri mogoče zavarovati tako, da imamo varne spolne odnose, poudarjajo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.