Gašper Lubej

Torek,
11. 5. 2010,
14.41

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 5. 2010, 14.41

9 let

Bučar: Arbitražni sporazum je preveliko tveganje

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik prvega demokratično izvoljenega slovenskega parlamenta France Bučar v intervjuju za SiOL priznava, da glede mejnega vprašanja s Hrvaško nima recepta, ki bi ga lahko stresel iz rokava.

France Bučar je skupaj s tržaškim pisateljem Borisom Pahorjem in filozofom Tinetom Hribarjem v imenu Slovenskega panevropskega gibanja predstavil izjavo, s katero pozivajo h glasovanju proti arbitražnemu sporazumu s Hrvaško na referendumu 6. junija. Za SiOL je med drugim povedal, da pomeni podpora sporazumu preveliko tveganje za Slovenijo, čeprav priznava, da bi lahko arbitražno sodišče odločilo tudi v skladu s slovenskimi interesi. V izjavi pozivate ljudi, da na referendumskem lističu obkrožijo NE. Zakaj? Menimo, da je sporazum v neposrednem nasprotju s slovenskimi nacionalnimi interesi. Vanj je vgrajeno stališče, ki ga zagovarja Hrvaška. Mi praktično izgubimo dostop do odprtega morja, saj sporazum govori o priključku (junction). Če ta sporazum sprejmemo, odpremo pot v negacijo slovenske suverenosti in državnosti.

Pot do odprtega morja bo torej po vašem mnenju le služnostna? Ne vem, kakšna bo odločitev sodnikov, kaže pa, da ne bomo mogli pluti po svojem morju.

Kakšna je alternativa sporazumu? Najprej se moramo vrniti vsaj na stanje, ki je bilo 25. junija 1991, ko smo nesporno imeli dostop do odprtega morja. Takrat je bila naša suverenost nad tem delom morja nesporna in ni bilo nobenih problemov. Če se vrnemo na to stanje, je potreben samo še za ugotovitveni postopek, kje smo dejansko izvajali svojo oblast. Za to ne potrebujemo nobenega arbitražnega sporazuma.

Toda v sporazumu je 25. junij 1991 naveden kot datum, ki bo izhodišče za odločanje arbitražnega sodišča. Vsa enostranska dejanja obeh držav po tem datumu sodišče ne bo smelo upoštevati. Problem je, da bo arbitražno sodišče odločalo o stiku z odprtim morjem. To pomeni, da stik ni kar avtomatično zagotovljen. Torej bo sodišče povedalo, kje imamo pravico do odprtega morja, čeprav smo to pravico že imeli.

Ali ni možno, da bi sodišče pot do odprtega morja razglasilo za slovensko ozemlje? Če smo pošteni do samih sebe – nihče ne more postaviti trditve, da bo arbitražno sodišče odločilo v nasprotju s slovenskimi nacionalnimi interesi. Mi samo pravimo, da ni nobenega zagotovila, da bo odločilo v skladu z našimi interesi. Tega tveganja ne moremo sprejeti, ker je to odločitev za vse večne čase.

Predsednik vlade Borut Pahor bi vas verjetno vprašal, kakšno alternativo ponujate? Kako se bomo dogovorili s Hrvaško, kdo bo o tem odločal? Ni recepta, ki bi ga stresel iz rokava. Toda obnašati se moramo kot suverena država, kot suveren partner, ne pa kot manjvredna stranka.